Ermenek M Tipi Cezaevi’nde bulunan Hepatit B hastası tutuklular 3 ayda bir tedavi edilmesi gerekirken, bir yılı aşkın süredir tedavi edilmediği belirtildi.

Karaman Ermenek M Tipi Kapalı Cezaevinde siyasi tutuklulara yönelik ağır hak ihlalleri yeniden artış gösterdi. Tutukluların aileleri aracılığıyla verdiği bilgilere göre, siyasi tutukluların bulunduğu 6 kişilik koğuşlarda 12 kişinin kaldığı belirtildi.

BİR YILDIR TEDAVİ EDİLMİYOR

Ayrıca tutuklu aileleri hasta tutukluların tedavi edilmediğini, özellikle Hepatit B hastası olan tutukluların 3 ayda bir tedavi edilmesi gerekirken, bir yılı aşkın süredir tedavi edilmiyor. Öte yandan PKK’li tutuklular ile 15 Temmuz darbe girişimi ardından tutuklananların bir arada tutulduğu ve söz konusu hak ihlallerinin yanı sıra tutukluların ortak alanlarının kaldırıldığı belirtildi.

Tutuklu yakınlarının görüşlerine giden aileler, görüş sırasında cezaevi yönetimi tarafından belirlenen Türk bayrağı önünde fotoğraf çekilmesi şartı koşulduğunu söyledi. Ayrıca birçok cezaevinde olduğu gibi, tutukluların mektuplarına el konularak kaybedildiği aktarıldı.

Yaşanan ağır hak ihlallerine karşı eylem gerçekleştirilen tutuklulara disiplin cezası veriliyor.

CEZAEVİ: BİR YILI BULMAZ!

İddialar üzerine aradığımız Ermenek Cezaevi, 6 kişilik koğuşlarının bulunmadığını söyledi. Hepatit B hastalarının tedavi edilmediği yönündeki iddialara ise, “Bir yılı bulmaz, hastaneye götürülüyor” diye cevap verdi.