Körfez krizinden hemen sonra Katar’a asker göndermeyi Meclis’ten geçiren AKP’nin, askeri üssün Katar krizinde kullanılmayacağı yönünde ambargo uygulayan ülkelere güvence verdiği belirtildi.

Katar’a karşı Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan yaptırım kararlarının ardından Ankara, ortayol arayışını sürdürüyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Katar’a ambargo uygulayan Arabistan ve müttefiklerinin Ankara’ya, “tercihini yap” mesajı iletildiği öğrenildi. Ankara’nın ise Katar’daki üssün Körfez ülkelerinin kendi içerisindeki ihtilafı için kullanılmayacağı güvencesini verdiği belirtildi.

İran ve Bahreyn dışişleri bakanlarının geçen hafta Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün sabah saatlerinde Suudi Arabistan Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Khalifa Shaheen Al-Marar ve Bahreyn Maslahatgüzarı Komail Ahmed ile dışişleri konutunda bir araya geldi.

Suudi öncülüğündeki bloğun Ankara ile temaslarında şu mesajları verdiği belirtildi:

* Katar’ın verdiği sözlere uymaması nedeniyle bu noktaya gelindi; bir daha aynı şekilde davranmamasının garanti altına alınması lazım.

* Bundan sonra Körfez ülkelerinin kaybedecek zamanı yok.

* Bu süreçte, Türkiye’nin de bizimle birlikte olmasını arzu ederiz.

TÜRKİYE’DEN SÖZ

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, hafta sonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, “Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde” garanti verildiğini söyledi. Bakan, kendisine görüşmede bu üssün tüm Körfez ülkelerini olası tehlikelere karşı korumak üzere kurulduğunun aktarıldığını belirterek, “Son gelişmelerle (Katar) ilgisi yoktur” denildiğini ifade etti.