Maraş’ın Afşin ilçesine bağlı olan Kaşanlı Köyleri Dayanışma Derneği Britanya’nın Başkenti Londra’da 2. olağan kongresini gerçekleştirdi.

Avrupa’ya zorunlu göç eden Aleviler her alanda kurumsallaşmaya devam ediyor.

Yurt dışında sürgünde yaşayan Türkiyeli toplumların bir çok ihtiyaçlarına cevap olan yöre dernekleri hızla yapılanmakta. Kurumlarda toplanan  halk, kendi bölgesel ve yöresel sorunların yanında toplumsal sorunların çözümü ve taraf olma konusunda ciddi rol alıyorlar.

Ülkede gerçekleşen seçimlerde yöre dernekleri ciddi çalışmalar yaptılar. 7 haziran 2015, 1 Kasım ve 16 Nisan seçimlerindeki etkin çalışmaları sonucu AKP Britanya’da üçüncü parti olabildi. Britanya’daki siyasi partiler buradaki yöre dernekleriyle yakından ilgileniyorlar. Örgütlü bir toplum tüm kesimler için özel bir önem arz ediyor.

Maraş’ın Afşin ilçesine bağlı olan Kaşanlı köyleri de Britanya’nın Başkenti Londra’da 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kırkısraklılar Derneği’nin salonunda gerçekleşen kongreye ilgi yoğundu.

Kongrede Dernek Başkanı Gürsel Gül ve dernek yönetimindeki üyeler, 3 yıllık çalışmalarla, sayman Doğan Kalay mali raporla ilgili bilgilendirme yaptı. Kongrede kutlama mesajlarının ardında seçime gidildi.

Üyeler arasından Yıldız Kalay ve Rustem Özdemir eş başkanlığa seçildi. Yeni yönetimin önünde yapılacak işlerin olduğu en kısa zamanda kendi yerlerini alıp kültürel inançsal ve çocuklara bir an önce eğitim verilmesi ve daha bir çok çözüm bekleyen sorunların hali hazırda beklediği dile getirildi.

Elif Tabak/Pirha