Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, eğitim sisteminin hiçbir dönem olmadığı kadar büyük bir tehlike ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim Sen Antalya Şubesi, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında yaşanan hak ihlallerine ilişkin şube binasında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Şube Başkan Kadir Öztürk, 15 Temmuz’dan sonra iktidar ve MEB eliyle başlatılan hukuksuz ihraç ve açığa alınmaların yaşandığı bir dönemi yaşadıklarını belirtti.

Hiçbir dönemde olmadığı kadar büyük bir tehlike ve tehditlerle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Öztürk, “Yapılan baskıda en büyük travmayı öğretmenler, anne, babalar ve öğrenciler yaşamıştır. Yüz binlerce çocuk, çaresizlik, utanç, öfke, korku ve endişe gibi olumsuz duygularla baş etmeye çalışmaktadır. Özellikle ebeveynleri kamudan ihraç edilen ve örgün eğitim içinde yer alan öğrencilerde psikolojik tahribat yaşanmıştır” dedi.

Yıllardır yapılan değişikliklerle eğitim sisteminin yapboz tahtasına dönüştürüldüğünü vurgulayan Öztürk, şöyle dedi: “Öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar getirilmediği ortadır. Eğitim alanında kalıcı çözümlerin üretilmesi gerekiyor.”