PAYLAŞ

HDP Eş Sözcüsü Osman Baydemir’e cemevine yer tahsis ettiği için hazırlanan fezlekeye sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamayla tepki gösteren DAD “Nehak anlayışın kadı divanında verdikleri hüküm Alevi toplumuna yaklaşımın bir özetidir” dedi.

HDP Eş Sözcüsü Osman Baydemir’e Diyarbakır’da Alevilere cemevi tahsis ettiği için hazırlanan fezlekeye Alevi kurumlarında tepkiler gelmeye devam ediyor. Demokratik Alevi Derneği (DAD) sosyal medya hesabından yaptığı yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

“BU KADI NEYİN PEŞİNDEDİR?”

Facebook üzerinden yapılan açıklamada Osman Baydemir’in hakikatli hizmeti ve duruşuyla Alevi toplumunun takdirini kazandığı belirtildi. Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Nehak anlayışın kadı divanında verdikleri hüküm Alevi toplumuna yaklaşımın da bir özetidir. Laiklik ilkesi bugüne kadar Alevi toplumunun asimilasyonu üzerine kurulmuştur. Bugünden sonra da katmerlenerek devam edeceğini açıktan belirtmektedir. Zorunlu din dersleri bunun açık bir kanıtıdır. Osman Baydemir şahsında kadı divanı tüm Alevi toplumuna dilini uzatmıştır. Hükümet ve yürütme zorunlu din dersleri uygulaması ile anayasal suç işlerken bu kadı neyin peşindedir.”

DAD bu süreçte Osman Baydemir’in ve nehakın zulmüne uğrayan HDP’nin yanında olacağı mesajını da verdi. 

Pirha

Yorumunuzu yazınız