HDP, yıkıma karşı direnen Sur halkıyla dayanışmak amacıyla 14 Haziran’da Mardinkapı ile Urfakapı arasında kalan Ben û Sen bölgesine on binlerce insan için yeryüzü sofrası kuracak.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında 23 Mayıs’ta başlatılan yıkım devam ediyor. Yıkım kıskacında olan aileler, elektrik ve su kesintisi ile evlerini boşaltmaları yönündeki tehditlere rağmen direnişi sürdürüyor. Kent dinamiklerinin öncülüğünde kurulan Sur’un Yıkımına Hayır Platformu ise Sur halkı ile dayanışmak amacıyla “Ekmeğini suyunu al, Sur’a gel” kampanyası kapsamında her gün yeryüzü sofrası kuruyor.

İki mahallede yıkıma direnen aileler ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) kitlesel olarak bir araya gelecek. Bu kapsamda 14 Haziran’da Sur ilçesinin tarihi kapıları Mardinkapı’dan Urfakapı’ya uzanan Ben û Sen boyunca yeryüzü sofrası kurulacak.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve milletvekillerinin katılacağı kitlesel yeryüzü sofrasına, kentteki siyasi parti temsilcileri, Sur’un Yıkımına Hayır Platformu’nun bileşenleri ve kanaat önderleri de katılacak.

Diyarbakır’ın tüm ilçelerinden katılımın olması beklenen yeryüzü sofrası, Sur’da yürütülen yıkım ve talana karşı ortaya konulacak duruş olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda Sur halkı ile kitlesel dayanışma programında, UNESCO başta olmak üzere ülke ve bölgenin tamamına yıkıma karşı harekete geçmesi çağrısında bulunulacak.