Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, 3-4 Haziran tarihlerinde Şişli’de düzenledikleri “Üretim-tüketim ve paylaşımı kadın dayanışmasıyla yeniden inşa ediyoruz” konulu atölye çalışması ve yeni dönem örgütlenme perspektiflerini tartıştıkları çalıştayların sonuç bildirgesini yayınlandı.

“Yeni yaşamı hep birlikte örgütleyelim” başlığı ile yayınlanan sonuç bildirgesinde, AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarının kendini yeniden yapılandırma ve tahkim sürecine öncelik ettiği belirtildi.

HDK Kadın Meclisleri olarak, mücadelelerini bütün direniş dinamikleriyle birleşik mücadele ekseninde büyütmeyi hedefledikleri aktarılan bildirgede, tüm mücadele alanlarıyla koordineli çalışma yürütmeyi amaçladıkları vurgulandı. Bildirgenin devamında şunlar kaydedildi: “Kadınların özel mühendislik projeleriyle evlere, annelik, eşlik rollerine hapsedilmeye çalışıldığı bu süreçte, kadın dayanışması ve kadınların özneleşmesi hedefiyle, kadın mekanlarının varlığı büyük önem taşımaktadır. Bu perspektiften hareketle, HDK Kadın Meclisleri olarak, saptadığımız pilot alanlardan başlamak üzere yaşamın içinden, mahallelerden; kadın üretim, öz örgütlenme mekanları, kadın evleri inşasını hedeflemekteyiz. Bu kapsamda; atölyeler, çalıştaylar, kadın buluşmaları yapmak, dindar, Müslüman, Alevi, Ermeni, Kürt, Türk, Çerkez, sosyalist, ev emekçisi, işçi, LGBTİ kadınlarla birleşik mücadeleyi yükseltmeyi, yeni yaşamın umudu ve inşasını hep birlikte örgütlemeyi hedeflemekteyiz.”

İSTANBUL/dihaber