İHD İzmir Şubesi, eylemlerinin 386’ncı haftasında cezaevinde Wilson hastalığına yakalanan ve “cezaevinde kalamaz” raporu olan Gıyasettin Sevmiş’in serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, “Hasta mahpuslara özgürlük” ve “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” şiarıyla 386’ncı kez bir araya geldi. Konak Meydanı Eski Sümerbank önünde , “Susma suça ortak olma ölüyorlar” ve “Adli Tıp idam, yargı infaz oldu” yazılı pankartlar açıldı.

Eyleme, HDP il yöneticileri de destek verirken, İHD adına Şube yöneticisi Ahmet Çiçek açıklama yaptı.

Bir insanın hangi nedenlerle olursa olsun cezaevine girmesi durumunda uluslararası hukukun koruması altında olduğunu ifade eden Çiçek, cezaevlerinin tutukluların ikinci bir kez cezalandırıldığı yer olmadığının altını çizdi. “Nerede olursak olalım sağlığa ulaşma, tedavi olma ve insan onuruna yakışan bir yaşam en temel haklardandır” diyen Çiçek, Türkiye cezaevlerinde tutukluların yaşadıklarının bunun tam tersi olduğunu ifade etti. Çiçek, bu hafta cezaevinde Wilson hastası (vücutta aşırı miktarda bakır birikimiyle meydana gelen hastalık) olan Gıyasettin Sevmiş şahsında tüm hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılmasını talep ettiklerini belirterek Sevmiş’in hikayesini anlattı.

‘CEZAEVİNDE KALAMAZ’ RAPORU VAR

Ağır hasta hükümlü listesinde yer alan Gıyasettin Sevmiş’in yakalandığı Wilson hastalığına bağlı olarak gittikçe ilerleyen karaciğer sirozuna da yakalandığını dile getiren Çiçek şöyle devam etti: “Hastalığının tedavisi için ‘metalcaptese’ isimli bir ilaca ihtiyaç duyan hasta tutsak, cezaevi koşularından kaynaklı bu ilaca ulaşma güçlüğü içinde. Sevmiş’e, bu hastalığından dolayı, doktoru, bir diyet raporu hazırlamış; ancak cezaevi idaresi bu diyeti uygulamamaktadır. Sevmiş’in elinde ‘cezaevinde kalamaz’ raporu vardır. Elinde raporu bulunan Gıyasettin Sevmiş’in tedavisi için derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Asıl olanın insan yaşamı ve onuru olduğu düşüncesinden hareketle elindeki rapora rağmen Gıyasettin Sevmiş’in niçin serbest bırakılmadığını anlamıyoruz. Kamuoyunu, herkes bir gün mahpus olabilir düşüncesinden hareketle hasta mahpuslara sahip çıkmaya çağırıyoruz.”