PAYLAŞ

YAKA-KOOP öncülüğünde başlatılan ‘Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi’ bu kez kentteki müzisyenlerle işbirliği yaptı. ‘Evlendirmiyoruz, eğlendirmiyoruz’ sloganı ile kampanya başlatan müzisyenler, çocuk yaşta evlilikleri sahne almayarak boykot edecek

Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), Sabancı Vakfı’nın da katkılarıyla “Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi” kapsamında dört yıldır köy ve ilçeleri ziyaret ediyor. Kentte daha önce kuaförler ile çocuk evliliklere karşı iş birliği yaprak bir kampanya başlatan YAKA-KOOP, proje kapsamında 10 müzik grubu ile “Evlendirmiyoruz, eğlendirmiyoruz” sloganıyla bir kampanya başlattı. Müzisyenler çocuk yaşta evliliklere karşı 18 yaş altı çocukların evlendirildiği düğünleri boykot edecek.

77 Köyde proje çalışması yapıldı

Projeye ilişkin bilgi veren YAKA-KOOP aktivisti Gülmay Gümüşhan, projenin bir okulda görev yapan öğretmenin başvurusu ile hayata geçtiğini ve ilk etapta okullarda seminerler ile projeye başladıklarını söyledi. Bugüne kadar proje kapsamında 77 köy gezdiklerini, aileler, imamlar ve muhtarlara dönük çalışamlar da yürütüldüğünü söyleyen Gümüşhan, resim yarışmaları ile de projeyi güçlendirdiklerini söyledi.

‘Evlendirmiyoruz, eğlendirmiyoruz’

En son Akdamar Otel’de esnaflar ile bir çalıştay düzenlediklerini, önce bir konser düzenlemeyi düşündüklerini ifade eden Gümüşhan, daha sonra müzik grupları ile bir araya gelerek, çocuk yaşta evliliklerin yapıldığı düğünlerde müzik gruplarının sahne almayacağı bu projeyi başlatıklarını söyledi. Kampanyanın sloganının “Evlendirmiyoruz, eğlendirmiyoruz” olarak belirlendiğini ifade eden Gümüşhan, proje kapsamında düğünlere katılıp, bilgilendirme açıklamaları yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Yorumunuzu yazınız