PAYLAŞ

Sur’un Alipaşa ve Lalebey mahallelerinin “kentsel dönüşüm” adı altında yıkılmak istenmesine, duvarlara yapılan yazılamalarla yanıt veriliyor.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında kimi evler tamamen, kimisi kısmen yıkılırken kimi de yıkılmayı bekliyor. Halktan, bir hafta içinde evlerini boşaltmaları istense de, mahalleli evlerinde kalmaktaki ısrarını sürdürüyor.

Tarihi evlerin de yıkılma ile karşı karşıya kaldığı mahallede halk, ranta karşı tepkilerini duvarlarına yazarak gösteriyor. Kepçelerin yıktığı duvarlara yapılan yazılamalar, Surluların tavrını gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl, “sokağa çıkma yasakları”nın devam ettiği Sur için, “Toledo gibi yapacağız” diyenlere halk, duvarların üzerine yazdığı “Toledoya Hayır” yazılaması cevap veriyor.

Surlular, yıkık ya da yıkılmayı bekleyen evlerinin duvarlarına, “Sur bizimdir”, “Sur aşktır”, “Sur sevdadır”, ” Evimizi vermiyoruz, “Sur halkındır”, “Sur diren” yazılamaları yaparak direnişlerini sürdürüyor.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız