PAYLAŞ

Seyhan’ın Büyükdikili Mahallesi’nde mısır tarlasının beton santrale çevrilmesine tepki gösteren mahalleli, sağlıklarının tehdit altında olduğunu vurgulayarak, ‘Evlerimizde oturamıyoruz, toz soluyoruz’ diyor

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Büyükdikili Mahallesi’nde, 3 buçuk yıl önce Kipaş Çimento Sanayi firması tarafından kurulan beton santrali, gün geçtikçe mahalle halkının sağlığını tehdit ediyor. Mahalle halkının yaşam alanını daraltan beton santrale ilişkin konuşan 30 yıllık mahalle sakini Sakine Topal, 3 buçuk yıldır toz içinde yaşadıklarını belirtti. Topal, muhtarın bu sorunlarına kayıtsız kaldığını vurgulayarak, “Biz tüm gün toz soluyoruz. Evin içinde 24 saat boyunca kapı ve pencereler kapalı. Açtığımızda evin her yeri toz içinde. Her gün evimizi yıkamak zorunda kalıyoruz. Şirkete söyledik, muhtara da söyledik. Sadece yola fıskiyeyle su sıkıyorlar. Gece çimento yapıldığında gelip bir görseniz burada duramazsınız. Zaten bizler bu santral kurulduğundan beri damlarda yatamıyoruz. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Mısır tarlasıydı!

Her gün yüzlerce kamyonun santrale girip çıktığını ifade eden Rabia Çalım da, küçük çocukların kamyonlar nedeniyle rahat bir şekilde dışarıya çıkamadığını söyledi. Çocuğunun bronşit olmasından kaynaklı tozdan çok etkilendiğini söyleyen Çalım, bu mağduriyetin son bulmasını istedi. Çalım, “Biz burada toz soluyoruz. Hasta olanlar daha da hasta oluyor. Burada önlem amaçlı sadece yolu suluyorlar. Ayrıca bizim sürekli şikayetimiz üzerine kamyonlar için yolu asfalt ettiler. Bizler bu tozu solumak istemiyoruz” diye konuştu. Kamyonların gürültüsünden ve tozdan ötürü evlerinin kalınamaz duruma geldiğini ifade eden Ramazan Bilir de, santral alanın daha önce mısır tarlası olduğunu ve tarlanın santrale dönüştürüldüğünü söyledi.

ADANA

Yorumunuzu yazınız