PAYLAŞ

Yüksekova’nın Büyükçiftlik beldesinde Sürmi İnce’nin askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği olaya dair açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek. Sadece tutuksuz bir askerin yargılandığı davada, ailenin avukatlığını İnce’nin oğlu yapacak.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde 18 Temmuz 2016 tarihinde ot biçen çocuklarına eşi ile birlikte kahvaltı götüren Sürmi İnce (55), askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmişti. Olaya dair açılan davanın ilk duruşması 8 Haziran’da Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Büyükçiftlik Karakol Komutanı dahil 8 asker hakkında yapılan suç duyurusuna rağmen, olay sonrası tutuklanan ve 6 Ocak 2017 tarihinde “Delilleri karartma ve kaçma şüphesi bulunmadığı” gerekçesiyle serbest bırakılan er Ali Dalgıran’ın tek sanık olduğu davada, ailenin avukatlığını ise İnce’nin oğlu Bünyamin İnce yapacak.

İLK DURUŞMASI ANNESİNİN ÖLDÜRÜLMESİNE İLİŞKİN AÇILAN DAVA DURUŞMASI

Yeni mezun olan ve ilk davası annesinin öldürülmesine ilişkin açılan dava olan İnce, Karakol Komutanı Muharrem Göç, olay sonrası tutuklanan Ali Dalgıran ve 6 asker hakkında şikayetçi olduklarını; ancak savcılığın komutan ve diğer 6 asker hakkında “Kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdiğini paylaştı. Savcılığın kararına itirazda bulunduklarını belirten İnce, aradan geçen zamana rağmen halen bir gelişmenin olmadığına dikkat çekti.

‘CEZASIZLIK HER GÜN YENİ BİR ÖLÜM GETİRİYOR’

Cezasızlık politikasının her gün yeni bir ölümü getirdiğine işaret eden İnce, “Suçluların cezalandırılması için gerekli özenin gösterilmemesi ve cezalandırılması için çaba gösterilmemesi bu coğrafyada bu şekilde başka ölümlerin habercisi olacaktır” dedi. Olayın yaşandığı gün Büyükçiftlik Karakol Komutanı ile birlikte 7 askerin de zırhlı araçlarından indiğini dile getiren İnce, “Karakol Komutanı Muharrem Göç’ün emriyle 7 askerin de çoluk, çocuk, kadın demeden tüm aile fertlerini taraması ve tüm bu suçu sadece bir tane askere yüklemeleri kabul edilemez. Karakol Komutanı Muharrem Göç başta olmak üzere tüm askerler hakkında da yargı sürecinin başlaması ve bir an önce cezalandırılmaları gerekir. Adaleti saklamayın çünkü bir gün herkese lazım olacak. Cezasızlıklar oldukça bu ülkede hepimiz böyle ölmeye devam edeceğiz. Olayın peşini bırakmayacağız her daim takipçisi olacağız” diye konuştu.

İnce, 8 Haziran’da görülecek duruşmaya tüm duyarlı kamuoyunu davet etti.

Yorumunuzu yazınız