PAYLAŞ

Hatay Büyükşehir ve Defne ilçe belediyelerinin 1 yıldır bitmek bilmeyen Defne Kent Meydanı ve alt geçit projesi nedeniyle esnaf, iflasın eşiğinde. İnşaat ve kazıdan dolayı işlerinin bozulduğunu belirten esnaf, birçok dükkanın kapısına kilit vurulduğunu, geriye kalanların ise günü siftah yapmadan kapattığını söyledi.

Hatay’ın Defne Belediyesi tarafından 1 yıl önce Uğur Mumcu Kavşağı’nda yapılması planlanan Defne Kent Meydanı ve alt geçit projesi aradan geçen zamana rağmen bir türlü bitmek bilmiyor. Proje kapsamında Defne Belediyesi’nin başlattığı inşaat çalışmalarından kısa bir süre sonra CHP’li Büyükşehir Belediyesi de “Battı çıktı” projesiyle inşaat çalışmaları başlattı.

İnşaat çalışmaları sırasında tarihi buluntuların ortaya çıkması ile bölgede arkeolojik kazı çalışmaları da başlatıldı. Arkeolojik kazılar nedeniyle inşaat çalışmaları 3 aydır durdurulurken, arkeolojik kazılar ise bölgede devam ediyor.

Kavşakta bulunan esnaf ise, yaklaşık bir yıldır bölgede sürdürülen çalışmalar nedeniyle iflasın eşiğine gelmiş durumda. Kimi esnaf, kapıya kilit vururken, kimi esnaf ise günü siftah yapmadan kapatıyor.

‘BELEDİYE VERDİĞİ VAATLERİ YERİNE GETİRMEDİ’

Uğur Mumcu Bulvarı’nda künefe dükkanı işleten Semir İçer, “Battı çıktı” projesinin yılan hikayesine döndüğünü belirterek, bölgede bulunan tüm esnafın mağdur edildiğini söyledi. Hem ilçe hem de büyükşehir belediyesinin projeye başlamadan önce yeterince fizibilite çalışması yapmadığını vurgulayan İçer, gerekli fizibilite çalışmaları yapılmış olsaydı bölge de bulunan esnafın mağdur olmayacağını aktardı. Çevrede bulunan bir çok esnafın kapılarına kilit vurduğunu anımsatan İçer, bu iş uzadıkça mağduriyetlerinin daha da arttığını ifade etti.

Hatay gibi bir kentin her yerinde tarih fışkırdığını dile getiren İçer, bu tür projeler kapsamında yapılan kazı çalışmalarında tarihi eserlerin çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu hesaplanmadığı için de çalışmaların uzadığını kaydetti. Büyükşehir yetkililerinin esnafın zararının karşılaması için verdiği vaatlerin hiç birinin yerine getirilmediğine de dikkat çeken İçer, işçi maaşlarını vermekte bile zorlandıklarını belirtti.

‘MAYIN TARLASINDA YÜRÜYORUZ’

“Battı çıktı” projesinin kendileri için çileye döndüğünü vurgulayan Mahmut Bayırlı, “Zararımızı kim karşılayacak” diye sordu. İşe gelir giderken adeta “Mayın tarlası”nda geçtiklerini ifade eden Bayırlı, tarihi buluntuların ortaya çıkması üzerine inşaat çalışmalarının durduğunu ve bu inşaat alanının bölgede yaşayan insanlar için tehlike saçtığını belirtti.

Bir çok esnafın iflas ettiğini vurgulayan Bayırlı, kalan esnafın ise siftah yapmadan dükkanını açıp, kapattığını aktardı.

‘BAZI GÜNLER HİÇ İŞ YAPAMIYORUZ’

Kavşakta emlak dükkanı işleten Edip Çolak, zararlarının karşılanması için Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Valiliği ile defalarca görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti. Çolak, “Tek kelime ile sahipsiz bırakıldık. Bazı günler hiç iş yapamıyoruz. Sabah dükkanı nasıl açıyorsak öyle kapatıyoruz” diye belirtti.

‘AÇIKLMALAR BİZİ TATMİN ETMİYOR’

Bulvar üzerinde taksi durağı işleten Mustafa Gülen ise, yetkililerin en kısa sürede çalışmaların bitirileceğini duyurduğunu ifade ederek, 1 yıldır mağdur edildiklerini aktardı. Güler, şöyle dedi: “Trafik altüst olmuş durumda. İnsanlar taksiye binmek için onca çile çekerek, gelmek istemiyor. Dolmuşların güzergahları tamamen değişti. Bizde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Belediye yetkilerinden bir açıklama bekliyoruz ancak yapılan açıklamalar bizi tatmin etmiyor ve bu inşaatın bitmesini bekliyoruz.”

Yorumunuzu yazınız