PAYLAŞ

Kürtlerden, Araplardan, Asuri-Süryanilerden, Türkmenlerden, enternasyonel taburlardan oluşan Kuzey Suriye Federasyonu Güçleri, Mansûra ve Azadî Barajı’nı özgürleştirdi. DAİŞ’in stratejik merkezi Rakka’yı özgürleştirme hamlesi artık ‘an meselesi’ oldu

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde tarihi adımlar atılıyor. DAİŞ çetesinin başkent ilan ettiği Rakka yolunda ilerleyen QSD güçleri, stratejik önemdeki Azadî Barajı’nı da DAİŞ’ten tamamen kurtardı. Yüzde 90’ı önceki gün kurtarılan Mansûra kasabası da, çetelerden tamamen temizledi. Böylece Rakka üç koldan kuşatmaya girmiş oldu. QSD’nin, yıllardır DAİŞ’in işgali altında olan Rakka merkeze, yakın zamanda final hamlesini başlatması bekleniyor.

Üç koldan kuşatıldı

Rakka’yı üç koldan kuşatan QSD güçleri, Azadî Barajı’nı DAİŞ’ten kurtardı. QSD savaşçıları, baraj içerisinde mayın temizleme çalışmalarına başladı. QSD savaşçıları, daha önce de sırasıyla Tişrîn ve Tabka barajlarını DAİŞ’ten kurtarmıştı. QSD savaşçıları, 2 gün süren çatışmaların ardından yüzde 90’ını kurtardığı Mansûra kasabasını da çetelerden tamamen temizledi. Yaşanan çatışmalarda 30 çete öldürülürken, 14 çete cenazesi savaşçıların eline geçti. Kasabada savaşçıların mayın temizleme ve arama-tarama çalışmaları sürüyor. 50 bin kişilik nüfusa sahip Mansûra kasabasının kurtarılmasıyla, DAİŞ çetelerinin stratejik bir yolu daha kesilmiş oldu.

Siviller için çağrı

QSD tarafından DAİŞ çetelerinin elinden kurtarılan aileler, kamplara yerleştirilmeye devam ediyor. Doğu Minbic Kampı’na dün Rakkalı 11 aile, Efrîn Kontonu’na da 1000 kişi geldi. Ailelere imkanları dahilinde destek sunan Minbic Yardım Örgütü, battaniye, sünger ve mutfak eşyalarından oluşan yardım paketleri dağıttı. Göçmenler, Ramazan dolayısıyla uluslararası kurumlara yardım için çağrıda bulunurken, yüzbinlerce göçmen Kuzey Suriye’ye sığınmış durumda.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız