‘Fırat Kalkanı’ gruplarının Şehba’yı Türkmenleştirmek için Arap ailelere yaptığı işkence belgelendi. DAİŞ’ten hiçbir farkı olmayan Sultan Murat Tugayları ve Fatih Sultan Mehmet Tugayları’na bağlı çeteler Arap aileye yaptığı işkence dehşet verici boyutta

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” harekatı ile girdiği Kuzey Suriye’nin TSK ve ÖSO grupları bünyesindeki Şehba bölgesine “güvenli” diye göçen Arap ailelere, DAİŞ’e destek verdikleri iddiası ile işkence yapıldığı iddia edildi. DAİŞ’ten farkı olmayan çetelerin DAİŞ’e destek verdiği iddiasıyla aileye yaptığı işkencenin görüntüleri dihaber’e ulaştı.

Sultan Murat Tugayları ve Fatih Sultan Mehmet Tugayları’nın hakim olduğu El Rai (Çobanbey) bölgesine bağlı (Kilis’in Elbeyli ilçesinin karşısındaki) Ayyaşa köyüne sığınan Arap ailenin DAİŞ’e destek verdiğini iddia eden söz konusu grupların, ailenin gencini karakola götürerek öldüresiye işkence ettiği görüntülere yansıdı.

Kürt ve Araplardan arındırmak için işkence yapıyorlar

Bu iddiaların asıl sebebinin bölgenin Kürt ve Araplardan arındırmak olduğunu iddia eden bölge sakinleri ise, ailenin DAİŞ’le bağlantısı olmadığını, Arap ailelere gözdağı verilmek üzere işkenceye tabi tutulduklarını söyledi. Bölge sakinleri, bölgeye her taraftan Türkmenlerin taşındığını belirtti.

Anne ve babanın feryadı: İşkence yapıp kapıya atmışlar

İşkenceden vücudu mosmor olmuş çocuklarının üzerinde feryat eden anne ve baba, gözyaşları içinde kendilerine yapılanın DAİŞ’in yaptığı zulümden bir farkı olmadığı anlatıyor. Anne ile baba gözyaşları içinde sık sık, “Biz ne yapmıştık. DAİŞ’ten kaçıp buralara geldik, kime ne zararımız olmuştu, kime zulüm etmiştik. Size ne yaptık. Kendi halimizde bir aileyiz. Görüyor musunuz ne hale sokmuşlar çocuğumuzu, sonra da kapıya atmışlar. Bakın haline, vücuduna bir bakın, ayaklarına bakın ne hale sokmuşlar. Bir lokma ekmeğe muhtacız, DAİŞ’ten kaçtık ÖSO’nun bulunduğu yere geldik; ama halimizi görüyorsunuz. Ne yapmıştık ki bizi bu hale soktular” diye feryat etti.