Kayyumun TÜGVA’ya devrettiği ‘Laleş Kültür Sanat Merkezi’nin önce ismi değiştirildi, sonra Kürt kültüründe önemli yer tutan Ehmedê Xanî, Cegerxwîn, Ayşe Şan gibi isimlerin resimleri kaldırıldı. Şimdi de merkezde Osmanlıca kursu veriliyor

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) seçilmişlerin yerine İçişleri Bakanlığı’nca atanan kayyumlar, belediyelere ait kurumları ya kapatıyor ya da hükümete yakınlığı ile bilinen kurumlara devrederek işlevsiz hale getiriyor. Şirnex’in Silopiya (Silopi) belediyesine atanan kayyum, Laleş Kültür ve Sanat Merkezi’ni AKP’ye yakınlığı ile bilinen Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) devretti. TÜGVA üyelerinin ilk icraatı ise, merkezin isminde yer alan ‘Laleş’ sözcüğünü çıkarmak oldu. Wan’da ise, yine belediyeye ait Nuda Kültür-Sanat Merkezi’ni kapatan kayyum, merkezi Kur’an kurusuna dönüştürüyor.

Kürt kültürüne ait ne varsa kaldırıldı

Birçok çalışanı da kayyum tarafından işten çıkarılan merkez, şuan AKP’lilerin programları için kullanılıyor. Ayrıca merkezde Kürt kültüren ait imgelerde bir bir çıkarılıyor. Merkezde yer alan ayrıca Kürt sanat ve edebiyatında önemli yer tutan Ehmedê Xanî, Cegerxwîn, Dildar, Karepetê Xaço, Ayşe Şan, Meryemxan, Hozan Serhat, Mem û Zîn gibi isimlerin resimleri de kaldırılmış durumda.

Osmanlıca kursu veriliyor

200’ün üzerinde kursiyerin çeşitli kültür-sanat alanlarında eğitim gördüğü merkezde, şuanda ‘haremlik-selamlık’ bir şekilde bilgisayar ve Kur’an kursları veriliyor. TÜGVA üyeleri ayrıca merkezde kısa bir süre önce de İngilizce ve Osmanlıca kursu açtı. Osmanlıca kurslarına sadece TÜGVA üyelerinin katıldığı, kursun öğretmenlerinin ise farklı kentlerden getirildiği aktarıldı.

11_nuda_kuran_kursuNuda Kültür Merkezi Kur’an kursu oluyor

Öte yandan, Wan Büyük Şehir Belediyesi’nin inşa ettiği ve atanan kayyumla birlikte kapatılan Nuda Kültür ve Sanat Merkezi, Kur’an kursuna dönüştürülüyor. Belediyenin inşa ettiği ve kayyumun kapattığı merkezde, yüzlerce kursiyer kültür-sanat alanında Kürtçe eğitim görüyordu. Gazete Şûjin’da yer alan habere göre; ismi ‘Van Kültür Merkezi’ olarak değiştirilen ve daha sonra kapatılan merkezin şimdi de ‘Kur’an kursuna dönüştürüleceği belirtiliyor.

ŞIRNEX/ WAN dihaber