Yazıhan ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında böbrek yetmezliği olan yurttaşın da bulunduğu 6 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde dün sabaha karşı Doğuş, Boyaca ve Dokuzevler mahallerinde birçok eve polis baskın yaptı. Baskınlarda Aziz Sertkaya, Salim Bayar, Yılmaz Bayar, Mehmet Ali Çıplak, Sırrı Çolak, Şaban Çolak, Azat İncesu ve Hikmet Ölmez gözaltına alınırken, evlerde bulunan şal, kitap, defter ve elektronik eşyalara el konuldu.

İlçe emniyetinde ifadesi alınan Sırrı Çolak ve Çoban Çolak serbest bırakılırken, emniyetteki işlemlerinin ardından savcıya ifade veren ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 6 kişi ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Tutuklanan Salim Bayar, Yılmaz Bayar, Mehmet Ali Çıplak, Azat İncesu, Hikmet Ölmez ve Aziz Sertkaya Malatya Cezaevi’ne gönderildi.

Aziz Sertkaya’nın ailesi, savcının Sertkaya’ya 2014 yılında Rojava’da yaşamını yitiren oğlunun cenazesindeki konuşmalarını sorduğunu belirterek, Sertkaya’nın şeker, tansiyon ve behçet hastalığının yanı sıra böbrek yetmezliğinin de olduğunu, cezaevi koşullarının sağlığı için uygun olmadığını, sürekli ilaç tedavisi görmesi gerektiğini söyleyerek endişelerini dile getirdi.