PAYLAŞ

Kanun Tasarısı’nın 2’nci maddesinde, bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisi bulunmuyorsa o yer ‘Zeytinlik saha’ sayılmamaktadır. Kıyı şeridindeki eski zeytinliklerin bir çoğu asırlık büyük ağaçlardan oluşmaktadır, bu nedenle dekar da 10-12 ağacı geçmez

Çiftçi-Sen, hükümetin sanayinin geliştirilmesi amacıyla çıkarmak istediği yeni yasaya ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. Tasarının içeriğinde zeytinlikler ve tarım alanlarına ilişkin endişe verici hükümler olduğu ifade edilen açıklamada, tasarının derhal geri çekilmesi talep edildi. Yapılan açıklamada, hükümetin 17 Mayıs 2017 tarihinde TBMM Başkanlığına sunduğu “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nın zeytin yetiştiricileri ve tarım açısından endişe verici hükümler içermekte olduğuna dikkat çekildi.

‘Zeytin çiftçiler için tarımda son duraktır’

Zeytin’in dört mevsim yaprağını dökmeyen herdem yeşil kalan bir bitki olduğu ifade edilen açıklamada, “Bugüne kadar, zeytinliklerde yangın çıktığı görülmemiştir. Çünkü zeytinlerin altı sürekli işlenmekte, dolayısıyla temiz tutulmaktadır. Ormanları korumak için orman koruma memuru vardır ve devlet bu memurlara ücret öder. Zeytinlikleri yangına karşı koruyan köylüler bu işi (korumayı) gönüllü, yani bedelsiz yapmaktadır. Doğal güzelliktir. Meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Meyvesinden elde edilen yağı bağışıklık sisteminin yanı sıra kalbin dostudur. Zeytin yetiştiriciliği Güneydoğu’da Urfa önlerine, Mardin Derik’e kadar uzanmış durumdadır. Mevcut ağaç sayısı 170 milyona dayanmıştır. Zeytin ağacı yayıldığı son bölgelerdeki aileler için (ellerindeki, avuçlarındaki bütün birikimleriyle) sadece zeytin fidanını değil umudunu ektiği (son umut olarak) bir ağaçtır. Bu nedenle zeytin bazı çiftçiler için tarımda son duraktır” sözleri yer aldı.

Açıklamanın devamında ise, “Dekar başına on beş ağaçtan fazla ve on ağaçtan aşağı olmamak üzere yabani zeytinlikleri aşılı bir hale getirmeyi, Kanun Tasarısı’nın 2’nci maddesine göre taahhüt edenlere kredi verilir’ denilmektedir. Buna karşılık Kanun Tasarısı’nın 2’nci maddesinde ise bir dekar alanda en az on beş kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisi bulunmuyorsa o yer ‘Zeytinlik saha’ sayılmamaktadır. Kıyı şeridindeki eski zeytinliklerin bir çoğu asırlık büyük ağaçlardan oluşmaktadır, bu nedenle dekar da 10-12 ağacı geçmez. Danıştay’ın kanunsuz olduğundan dolayı iptal ettiği yönetmelikle ilgili, ‘Yönetmelik 14 ay yürürlükte kalmış ve bu süre zarfında da 18.350 dekar zeytinlik alanda 26 adet maden işletmesi ‘kamu yararı’ adı altında faaliyete geçmiştir. Zeytin, yetiştirme tarzı gereği, partiküller ve havanın kirlenmesine karşı hassas olan bitkilerdir. Zeytin ağaçları havanın kirlenmesinden dolayı yaklaşık 50 kilometrelik çaptaki alanda büyüme ve yetişme konusunda olumsuz etkilenir” denildi.

HABER MERKEZİ

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız