PAYLAŞ

DBP’li Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın görevden alınıp tutuklanmasının ardından atanan kayyum, Kürt, Arap ve Türk halklarının ihtiyaçlarını giderecek birçok projeyi rafa kaldırdı.

DBP’li belediyelere yönelik başlatılan operasyonlar kapsamında görevden alınan Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın 16 Kasım’da tutuklanmasının ardından kayyum atanmıştı. Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın’ın kayyum olarak atanması sonucu, DBP’li Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan döneminde kentin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan birçok proje de yarım kaldı. Proje aşamasını tamamlamış ve uygulamaya hazır halde olan projelerin birçoğunun hayata geçirilmesinde Bakırhan döneminde bazı girişimlerde bulunulmuşsa da projelerin çoğu kayyum tarafından durduruldu.

Kentin sosyal, kültürel, ekonomik, inançsal gibi birçok alan ile her yaş grubuna ve farklı toplumsal dinamiklere hizmet sunmak amacıyla hazırlanan bu kapsamlı projelerin hayata geçirilememesinden genç nüfus ve kadınlar en fazla nasibini aldı. Kadın eksenli projeler kapsamında hazırlanan Kadın Emek Pazarı ile 25 bin metrekarelik kadın ve çocuk parkları da bu projeler arasında yer alıyordu.

SOSYO-KÜLTÜREL PROJELER DE YARIDA KALDI

Yine 15 bin metrekare alan üzerine kurulu, çevresinde yürüyüş ve bisiklet parkurlarının da bulunduğu modern bir Newroz, konser ve festival alanı, sosyal donatıları, spor alanları olan ve gençlerin sosyal etkinliklerde bulunabilecekleri 25 bin metrekare alan üzerine kurulu gençlik parkı, farklı mahallelerde 10 adet yas evi, yurttaşların vizyondaki filmleri daha ucuza izleyebilecekleri sinema salonları, uzman kişilerin katılacağı düzenli periyotlar ile sağlıklı yaşam eğitimleri, istihdama dönük mesleki eğitim kursları çalışmalarının yürütüleceği halk evleri, içerisinde konferans, tiyatro, sergi, müzayede salonları, atölyeler ve derslikleri olacak olan Kültür Kompleksinin inşası, sokak hayvanları barınağı projesi, Botan Vadisine büyük bir Botanik Park ve vadiye bakan seyir terası, madde bağımlılarına rehabilitasyon merkezi, dengbej evi gibi birçok proje durduruldu.

Yine kentin ekonomisini canlandıracak projeler de kayyum atanması sonucu yarım kalan projeler arasında yer alıyor. Bu projeler; modern sebze hali projesi, sabit semt pazarları, yoksullukla mücadele projesi, halk ekmek projesi, üretim ve tüketim kooperatifleri, gibi.

Bu projeler arasında, tarihsel geçmişinde etnik, inançsal ve kültürel olarak birçok farklı toplumsal dinamiklere ev sahipliği yapmış olan Siirt’in kozmopolitlik yapısına uygun projeler de yer alıyordu. Arapça-Kürtçe-Türkçe olmak üzere 3 dilde eğitim veren anaokulu, gelenek ve görenekler olan Cigor, Melede Ateşi, Newroz gibi ortak değerlere dönük geliştirme projeleri de DBP’li belediyenin önündeydi.

ALTERNATİF ENERJİ ÜRETİMİ

Bu projelerin yanı sıra yine kentin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan ve kayyum atanması nedeniyle hayata geçirilemeyen önemli bir proje ise Hidro Elektrik Santralleri yerine yenilenebilir alternatif enerji üretimi olan güneş ve rüzgar panelleri projesi. Bu proje bölgede “güvenlik” nedeni ile yapılan ve doğa tahribatına yol açan anti-sosyal ve anti-ekolojik projelere alternatif olma iddiası taşınıyordu.

NEWALA QESABA PROJESİ

Yine Siirt’te Kasaplar Deresi olarak bilinen Ermeni Soykırımı’nda katledilen Ermenilerin ve 1980’lerin sonundan itibaren askerî operasyonlarda hayatını kaybeden PKK’liler ile gözaltında kaybedilen sivillerin toplu mezarlarının bulunduğu Newala Qesaba’nın anıt mezar çalışmaları da kayyum tarafından durduruldu.

Yorumunuzu yazınız