PAYLAŞ

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, gerçekleştirdiği basın toplantısıyla kuruluşunu deklare etti. DBP İl Eşbaşkanı Zeki Baran, “UNESCO da bir an önce üzerine düşeni yerine getirip, buna karşı durmalı” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde “Kentsel dönüşüm” adı altında başlatılan yıkıma karşı Sur halkı ile dayanışmak amacıyla kent dinamiklerinin bir araya gelerek oluşturduğu Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, kuruluşunu deklare etti. DBP Diyarbakır İl Örgütü’nde düzenlenen açıklamaya, platformun bileşenleri katıldı. Toplantıda konuşan platform üyesi DBP İl Eşbaşkanı Zeki Baran, Sur’un yıkımına karşı durmak için kurdukları platforma ilk andan itibaren desteklerin büyük olduğunu ifade etti. Baran, “Yıkıma karşı hep birlikte durursak yıkımı durdurabiliriz. Çünkü Sur ve halk yüz karası bir durumla karşı karşıyadır” dedi.

UNESCO ÜZERİNE DÜŞENİ YERİNE GETİRMELİ

Sur’daki yıkımla sadece Kürt halkının geçmişinin değil, geleceğinin de yok edilmek istendiğini ifade eden Baran, bu ilde yaşananlardan herkesin sorumlu olduğunu ve bunun karşısında herkesin elinden geleni yapıp, yıkıma “dur” demesi gerektiğini vurguladı. Baran, şunları aktardı: “Bu platform siyasi patilerin kurduğu bir platform değil. Herkesin içinde yer alması gerekir. Çağrı yapıyoruz herkese. Gelin platformda yer alın ve Sur’daki yıkıma ‘dur’ deyin. UNESCO da bir an önce üzerine düşeni yerine getirip, buna karşı durmalı.”

‘HEP BİRLİKTE YIKIMA KARŞI DURACAĞIZ’

Platformun kuruluşunu deklare eden Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları ise, Türkiye’nin her yerinden kendilerine destek geldiğini ifade ederek, desteklerle birlikte hep beraber Sur’daki yıkıma karşı duracaklarını söyledi. Platformun ilk toplantısını basına kapalı olarak alıp, önemli kararlar alacaklarını dile getiren Cizrelioğulları, yapacakları planlama dahilinde çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer de, platformda sadece siyasi partilerin değil herkesin yer alabileceğini belirtti. Türkiye’deki bütün oluşumlara platformda yer almaları çağrısında bulunan Özer, Sur’daki yıkıma karşı durmanın insani bir durum olduğunu, ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumunuzu yazınız