PAYLAŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de oluşturulan güvenli bölgelerin, gelecekte ülkenin toprak bütünlüğünün bölünmesine yönelik endişelerini dillendirdi.

Le Figaro gazetesine konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Güvenli bölgelerin, Suriye’nin toprak bütünlüğünün gelecekte bölünmesine yönelik bir modele dönüşmemesini umuyorum, bu çok önemli. Aksine, barış sağlanırsa bu bölgeler ve bu bölgeleri kontrol edenlerin Suriye hükümetiyle işbirliği yapmasını umuyorum” dedi.

‘TRUMP, GÜVENLİ BÖLGELERİ DESTEKLEDİ’

Putin, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın da güvenli bölgelerin oluşturulmasını desteklediğini kaydetti. Putin, “ABD ile bu gibi konularda anlaşmak zor. Ancak son zamanlarda bir değişim görüyoruz ve bu gerçekten de sonuç veriyor. Başkan Trump’la telefon görüşmesi gerçekleştirdim ve genel anlamda güvenli bölge oluşturulması fikrini destekledi” dedi.

‘BOŞ LAFLARA DEĞİL NET BİR DİYALOĞA İHTİYACIMIZ VAR’

Putin, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Suriye’nin güneyinde tüm ülkelerin çıkarlarına en iyi şekilde nasıl hizmet edilebileceğini düşünüyoruz. Bunu yaparken bu bölgede sorunlarla karşılaşan tüm ülkelerin endişelerini göz önünde bulunduruyoruz. Rusya elbette ABD ve Avrupalı partnerlerin söyleyeceklerini dikkate almaya hazır. Ancak ihtiyacımız olan belirgin, net olmak için diyalog kurmak, ortak iddialar ve çıkarlara yönelik boş konuşmalar değil.”

Yorumunuzu yazınız