PAYLAŞ

İzmir’de KHK ile kapatılan ÖHD ve ÇHD’li avukatlar hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Protesto haklarını kullandıklarını belirten avukatlar, sorgu yapılmadan beraat talep ederken, mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İzmir’de 15 Kasım 2016 tarihinde derneklerinin kapatılmasını protesto ederken darp edilerek gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi 17 avukat hakkında “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçundan açılan davanın ilk duruşması 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Serdar Gültekin, Oktay Uysal, İhsan Can Akmarul, İlahi Öz, Fatma Demirer, Dinçer Çalım, Kardelen Yogunkan,Yunus Emre Güneş, Mehmet Bayraktar,Yemen Cankan, Şule Hızal, Zöhre Dalkıran, Emel Diril, Fuat Şengül, Perihan Kayadelen, Taner Küçük, Erdoğan Akdoğdu ile avukatları katıldı.

‘SORGU YAPILMAKSIZIN BERAAT VERİLMELİ’

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, ifadelere geçilmeden önce söz alan kapatılan ÇHD Genel Sekreteri Avukat Nergis Tuba Aslan, 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası OHAL ile birlikte derneklerinin kapatıldığını, avukatların da barışçıl ve demokratik bir şekilde adliye önünde bunu protesto etmek istediklerini söyledi.

Davada iddianameyi düzenleyen savcının başka bir 2911 dosyasında takipsizlik kararı verdiğine de dikkat çeken Aslan, mahkemeye örnek kararları da sundu. Aslan, sorgu yapılmaksızın beraat verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, avukatların bu talebini reddederek sorgu aşamasına geçti.

‘SAVCI GÖRÜTÜLERİ İZLEMEDEN İDDİANAMEYİ HAZIRLADI’

Savunma yapan ÇHD İzmir Şube Başkanı Serdar Gültekin, çalışma alanları olan adliyelerde söz söylemeleri nedeniyle gözaltına alındıklarını söyledi.

Hazırlanan iddianamenin gerçekliği yansıtmadığını söyleyen Gültekin, polis tutanağında, ses araçları ile uyarıda bulunulduğunun belirtildiğini savcının da görüntüleri izlemeden iddianameyi hazırladığını ifade etti.

‘EZİLENLERİN MÜCADELESİNİN YANINDA OLACAĞIZ’

Kürtçe savunma yapan kapatılan ÖHD İzmir Şube Eşbaşkanı Fatma Demirer, eylemlerinde KHK’lerle seslerini kısamayacaklarını söylediklerini belirterek, “ÖHD olarak Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de idik. Her zaman ezilenlerin ve Kürtlerin mücadelesinde yanlarında olacağız” diye ifade etti.

Mahkeme heyeti, dosyaya sunulan görüntülerin sanık avukatlarına verilmesine ve davanın 23 Haziran’a erteledi.

Yorumunuzu yazınız