Cannes Film Festivali’nin ödülleri önceki gece yapılan büyük bir gala ile sahiplerini buldu. Festivalin ‘Altın Palmiye’ ödülünü İsveçli yönetmen Ruben Östlund’ün ‘The Square -Meydan’ filmi aldı

70’nci Uluslararası Cannes Film Festivali’nin ödülleri, düzenlenen gala ile dağıtıldı. “Yarışma”, “Yarışma Dışı”, “Belirli Bakış”, “Kısa”, “Cannes Klasikler”, “Cinefondation” olmak üzere birçok bölümde, 10 gün boyunca çok sayıda film gösterildi. Bu yılki festivalde, aralarında Michael Haneke, Sofia Coppola, Françoıs Ozan, Fatih Akın’ın filmlerinin de olduğu toplam 19 film, “Altın Palmiye” ödülü için yarıştı. Cannes’ın 70’ncı yılı dolayısıyla birçok özel etkinlik de yapıldı. Festivale uluslararası medya da büyük bir ilgi gösterirken, toplam 4 bin civarında gazeteci ve sinema eleştirmeni festivali takip etti.

Mülteciler, erkeklik ve ırkçılık…

Festival sarayındaki birçok salonda, günde onlarca filmin gösterimi yapıldı. Özellikle “Yarışma” bölümünün dışındaki “Belirli Bakış” isimli bölümde gösterilen filmler, tam anlamıyla izlenmeye değer yapıtlardı. Bu yılki festivale damga vuran temalar ise yönetmen Michael Haneke’nin de irdelediği göçmenler ve erkek egemen zihniyet, burjuvazi ve ırkçılık oldu.

Jüri şaşırttı

Festivalde Pedro Almodóvar başkanlığındaki jüri heyetinin verdiği karar ise herkesi şaşırttı. Festival boyunca en çok favori gösterilen filmler, küçük ödüller alırken, özellikle Japonyalı kadın yönetmen Noami Kawase’nin “Radiance” filmiyle eli boş dönmesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Diğer favori gösterilen filmler ise, birer ödül ile döndü. Yine Nicole Kidman’ın iki filmde başrol ile katıldığı festivalde ödülünü Diane Kruger’e kaptırmasıysa başka bir not olarak düştü. Bu yıl “Altın Palmiye” ödülünün en büyük adayları arasında gösterilen Fatin Akın da eli boş dönenlerden.

Kidman’a 70. yıl ödülü

Nicole Kidman’a festivalin 70’nci yıl özel ödülü verildi. Festivalin büyük ödülü olan “Altın Palmiye” ise yönetmen Ruben Östlund’ün The Square (Meydan) filmine verilirken, “En iyi yönetmen” ödülünü ise “The Beuiled” filmiyle Sofia Coppala aldı. Festivalin başlarında gösterilen “Okja” da Netflix’in gazabına uğradı. Film gerek konusu gerek ise sinema estetiği açısında oldukça iddialı bir yapıt. Ancak Netflix’ten dolayı devre dışı bırakıldı.

Sanat ile burjuvazi ilişkisi

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un son filmi ‘The Square’ (Meydan) 19 film arasında jüri tarafından en iyi film seçilerek, “Altın Palmiye” ödülüne layık görüldü. Yönetmen, filminde çağdaş sanat ile burjuvazi arasındaki ilişkileri irdeliyor. Film Göteborg Meydanı’nda bir soygun sahnesiyle başlıyor. Östlund, çağdaş sanat ile burjuvazi arasındaki ilişkiye statü, gündelik hayat ve insan ilişkileri üzerinden bakarken çarpıcı olmayı da başarabilen filme imza atıyor.

‘Altın Palmiye’ nasıl yapılıyor?

Cannes’ın en büyük ödülü olan ve 1955’ten beri dağıtılan “Altın Palmiye”, son 20 yıldır İsviçreli bir saat üreticisi Chopard tarafından Cenevre’de tasarlanıp üretiliyor. 70 derecede getirilen bal mumu palmiye şekline kalıba şırınga ediliyor. Bir çok evreden geçen ödül 760 derecede sertleşiyor. Geriye, her yıl verilen ‘Altın Palmiye’ baskısı kalıyor. Ödülde toplam, 118 gram altın kullanılıyor.

70’İNCİ CANNES’IN ÖDÜLLERİNİN SAHİPLERİ

70’inci Cannes’ın Altın Palmiye’sini “The Square” ile yönetmen Ruben Östlund alırken, diğer ödül alanların listesi de şöyle:

* En İyi Film-Altın Palmiye: The Square (Ruben Östlund)
* Büyük Jüri Ödülü – Grand Prix: 120 battements par minute (Robin Campillo)
* Jüri Ödülü: Loveless (Andrey Zvyagintsev)
* En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix (You Were Never Really Here)
* En İyi Kadın Oyuncu: Diane Kruger (In the Fade)
* En İyi Yönetmen: Sofia Coppola (The Beguiled)
* En İyi Senaryo: The Killing of a Sacred Deer ve You Were Never Really Here
* En İyi İlk Film – Camera d’Or: Jeune femme (Léonor Serraille)
* En İyi Kısa Film: A Gentle Night (Qiu Yang)
* Kısa Film Özel Mansiyon Ödülü: Katto (Teppo Airaksinen)
* 70. Yıl Özel Ödülü: Nicole Kidman

Ali Güler /Cannes-Anf