Mısır’da Hristiyan Kıptilerden oluşan bir gruba silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 23 kişi yaşamını yitirdi, 25 kişi yaralandı.

Mısır’da Kıpti Hristiyanları taşıyan bir otobüse silahlı saldırı düzenlendi. Otobüsün Batı Minya bölgesindeki bir manastıra gitmekte olduğu bilgisi verildi. Mısır Sağlık Bakanlığı, bir otobüsle seyahat eden Hristiyan Kıptilere yapılan silahlı saldırıda 23 kişinin yaşamını yitirdiğini, 25 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Minya Valisi Essam el Bedaivi de, Hristiyan Kıptilerin başkent Kahire’nin güneyindeki bir manastıra giderken saldırıya uğradığını açıkladı. Mısır devlet televizyonu ise, Kıpti kafilenin Minye’de, Kahire’nin 220 kilometre güneyindeki St. Samuel Manastırı’na gittikleri sırada saldırıya uğradıklarını duyurdu. Kafilenin saldırıya uğradıkları sırada 2 otobüsle yolculuk ettiği de gelen bilgiler arasında.

Nisan ayında DAİŞ saldırmıştı

Geçtiğimiz Nisan ayında Tanta kentinde Kıptilerin gittiği bir kilise ve aynı kentte bir karakol bombalı saldırıya uğramış, ardından İskenderiye kentinde bulunan St. Mark kilisesi girişindeki bombalı saldırı 40’tan fazla kişinin ölümüne yol açmıştı. Aralık 2016’da da Kahire’deki Kıpti katedraline yapılan bombalı saldırıda da 25 kişi ölmüş, bu saldırıyı da DAİŞ üstlenmişti. Kıptiler, Mısır nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

MİNYA