PAYLAŞ

Daha önce de hapis cezası verilerek hukuksuzca vekilliği düşürülen HDP’nin bir önceki Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın ve avukatlarının katılmadığı duruşmada Mahkeme heyeti, alelacele ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ etmek suçlamasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın 5’inci duruşması Mersin 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yüksekdağ Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılmadığı duruşmaya avukatlarının da mazeret bildirmesi üzerine duruşma sanıksız ve savunmasız devam etti.

Duruşma avukatsız ve Yüksekdağ’sız görüldü

Özgür Çağlar’ın duruşmaya mazeret dilekçesi verdiği ve Yüksekdağ’ın avukatlarından Sezin Uçar’ın ise il dışında olduğundan kaynaklı katılamadığı duruşmada mahkeme heyeti, duruşmaya devam etti. Sanıksız ve avukatsız devam eden duruşmada mahkeme heyeti, tarafından “ Sanık vekilin bir önceki celse mazeret verdiği ve mazeretinin son kez kabulü yönünde karar verildiği, öncesinde de esasa ilişkin beyanda bulunmak üzere verildiği sanık avukatı Özgür Çağlar’ın mazeret dilekçesine eklendiği duruşmanın yine Mersin mahkemelerine ait olduğu ve iki vekil dışında başka vekillerin de bulunduğu, saatin ileriye alınmasına dönük mazeret verebilecekken bu yönde bir talepte bulunulmadığı, bu haliyle önceki önceki celsede de mazeret verildiğinden, mazeretlerin davayı sürüncemede bırakmaya sebebiyet verecek mahiyette olduğu değerlendirilmekte, sanık vekillerin ayrı ayrı mazeretlerinin reddine karar verilerek tefhimle açık yargılanmaya devam olundu” denildi.

1 yıl 2 ay hapis cezası!

Gerekli başka bir husus kalmadığından açık yargılamaya son veren mahkeme heyeti karar vererek, başka bir dosyadan tutuklu bulunan Yüksekdağ’a “Cumhurbaşkanı hakaret “ etmek suçlamasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Alelacele verilmesi şaşırtıcı

Yüksekdağ’ın avukatı Özgür Çağlar ise, verilen kararı büyük bir şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirerek, “Hakimin böyle alelacele dosyayı karara bağlama isteğinde olması ve cezaları vermesi yargı üzerindeki baskının ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor” dedi. Çağlar, Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin Eş Genel Başkanı’nın yargılanmış olduğu bir dosya eğer karara çıkıyorsa ve karara çıkacaksa avukatların mazeret bildirmesine rağmen savunma için süre istenmesine rağmen duruşma görülüp, karara bağlanıyorsa bunun hukuk açısından açıklanacak bir yanı yok “diyen Çağlar, karara itiraz edeceklerini belirtti.

Öte yandan davanın ilk duruşmasında Yükksekdağ’ın çok fazla duruşmasının olduğunu çok fazla yargılanmanın olduğunu ve gerek duyulmazsa bundan sonra duruşmalara artık SEGBİS ile katılmak istemediğini beyan ettiği ve mahkemenin de ara kararda Yüksekdağ’ın duruşmalara katılma zorunluluğunun olmayacağı yönünde bir karar vermişti.

dihaber / MERSİN

Yorumunuzu yazınız