PAYLAŞ

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu, Alevi asimilasyonuna önüne geçmek için sürdürdüğü çalışmalarına devam ediyor. İnnanç Kurulu birçok bölgede gerçekleştirmek istediği cem muhabbetlerin birini de Kıbrıs’da yaptı.

Dün Kıbrıs Lefkoşa’ya gelen Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Temsilcileri, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, PSAKD Başkanı Gani Kaplan, HBVAKV Başkanı Tuncer Baş, Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, Pirler, Dedeler ile birlikte Kıbrıs’ta yaşayan  çok sayıda Alevinin katılımıyla büyük birlik cemi gerçekleştirildi. Gerçekleşen Cemde, Pir Hüseyin Güzelgül, Hasan Klavuz, Celal Fırat, Eren Yıldırım, Nurettin Gedikli, Mehmet Karabulut, Nurettin Aksoy, Erdoğan Sezer, Hasan Doğan, Türkan Akbıyık posta oturdu. Cemin zakirliğini Eylem Akbıyık, Eylem Ulusoy, Türkan Akbıyık ve Alican Yıldırım yaptı.

Cem’de kısa bir konuşan Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül, Aleviliğin evrensel olduğunu söyledi. Kendimiz ve tüm dünya toplumları için, laik, demokratik ve barıştan yana bir yaşamı savunmamız gerektiğini ifade eden Güzelgül, “Biz haktan, emekten, paylaşımdan ve barıştan yan adaletli bir dünya kurmak istiyoruz” dedi. Güzelgül, “Eşit yurttaşlık, inancımızın ayrımcılığa uğramaması, ibadethanelerimizin resmen tanınmasını, dergahlarımızın verilmesini ve çocuklarımıza okullarda sünnilik öğretilmesin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Alevilerin asimilasyonuna engel olmak için inançsal anlamda örgütlenmesi gerektiği vurgulayan Hüseyin Güzelgül, Bu anlamda kurduğumuz Alevi Bektaşi İnanç Kuruluyla tüm dünyada ki Alevileri inançsal alanda birleştirmektir” dedi.

“HER YERDE OLDUĞU GİBİ BURADA DA BARIŞA HİZMET EDECEKTİR”

“Kıbrıs’ta ki canlarla  cemal cemale olmaktan mutluyuz” diyen Güzelgül, “Kıbrıs’ta yaşayan tüm toplumlar bilmeli ki; Aleviler dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da barışa hizmet edecektir. Barış içinde bir toplum bizim en temel amacımızdır. Bizim rıza şehrimizdir. Rıza şehri, herkesin herkesten razı olduğu bir yaşama şeklidir” dedi.

Güzelgül, “Aleviler yaşadıkları her yerde olduğu gibi Kıbrıs’ta da barış ortamının bir parçası olacaklardır. Her kesimin bir birinden razı olacağı bir Kıbrıs için çaba sarf edeceklerdir” diye konuştu.

“GEÇMİŞTEKİ GELENEKLERİMİZİ YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Kıbrıs’a cem olmaya geldiklerini belirten Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız, “Köyden kente göçle birlikte, dede talip ilişkisini zarar gördüğünü ancak inanç kurulunun bu karanlık duruma karşı aydınlık olduğunu, dolayısıyla geçmişteki gelenek, göreneklerimizi yaşamak ve bundan sonra yaşatmak için bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Öte yandan Kıbrıs Alevi Kültür Merkezi Başkanı Metin Kaya ve Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eş Başkanı İlknur Işıl Türkmen de Alevi Bektaşi İnanç Kurulunu ve ceme katılan canları selamladı.

Konuşmaların ardından cem başladı. 12 hizmetin görüldüğü cemde deyişler, mersiyeler ve gülbengler okunarak semahlar dönüldü. Cem ardından lokmalar dağıtıldı.

Haberin Videosu

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız