PAYLAŞ

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu QSD savaşçıları DAİŞ çetesine ağır darbeler vurarak Rakka’ya yürüyor. Dün Hemrat Nasra Kasabası ile birçok köy ve mezra özgürleştirilirken, Rakka kent merkezi artık gözle görülüyor

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), DAİŞ’in başkent dediği Rakka’ya doğru başlattığı Fırat’ın Gazabı Operasyonu 4’üncü aşaması devam ediyor. Şimdiye kadar onlarca köy ve kasaba özgürleşirken, dün ve önceki gün Hemrat Nasra Kasabası, Hemrat Belsim Köyü ile Azadî (Baes) Barajı’nın kuzey batısında yer alan Yamama köyünü çetelerden temizledi. Böylelikle QSD Güçleri Rakka’ya kuzeyden 3, doğudan 6, batıdan ise 19 kilometre yaklaştı.

Azadi Barajı özgürleşecek

Doğudan ve batıdan kente ilerleyiş devam ederken, batıda yol alan savaşçılar, eski ismi Baas yeni ismi ise Özgürlük (Bendava Azadiyê) olan barajı hedefine koydu. Azadi gürlük Barajı ile Tabqa Barajı arasında 16 kilometre mesafe bulunuyor. Baraj yolu üzerinde bulunan ve stratejik bir öneme sahip Sılhebiye ve Xatuniye köyleri savaşçılar tarafından kurtarıldı. Baraja 2 kilometreye kadar yaklaşan savaşçılar, son köy olan Yamama köyünü de kurtardı.

Enternasyonal savaşçılar

Savaşçıların operasyonları karşısında varlık gösteremeyen DAİŞ, kademe kademe Rakka kent merkezine çekilerek, füze ve bomba yüklü araçlarla saldırı gerçekleştiriyor. Buna rağmen QSD karşısında büyük hezimet yaşayan DAİŞ elemanlarının büyük moral kaybı yaşadığı, bu nedenle de birçoğunun silah bıraktığı aktarılıyor. Birçok DAİŞ emirinin de şimdiden kenti terk ettiği belirtiliyor. En ön cephelerde göze çarpan bir diğer nokta ise Enternasyonalist savaşçılar. Rakka kent merkezine yaklaştıkça Rojava ve Kuzey Suriye topraklarına akın eden savaşçılar, soluğu Rakka cephelerinde alıyor. Enternasyonalist savaşçılar, DAİŞ ile savaşmayı bir insanlık görevi olarak gördüklerini söylüyor.

Adım adım Rakka’ya

Dün ve önceki gün Hemrat Nasra Kasabası ve Hemrat Belsim Köyü’nü özgürleştiren QSD ile çeteler arasındaki çatışmada onlarca DAİŞ çetecisi öldürülürken, 6 QSD savaşçısı yaşamını yitirdi. Adım adım Rakka’ya ilerleyen QSD savaşçılarının kuzey, doğu ve batıdan kuşatmalarını tamamlayarak, kent merkezine ilerlemesi bekleniyor. Kuzeyden kente yaklaşan savaşçılar ile Rakka arasında 3 kilometre mesafe kaldı. Rakka, kuzeyden savaşçıların menziline girerken, kent merkezi artık gözle görülüyor. Kentin doğusunda ise Mensura kentinin alınması durumunda savaşçılar ile kent merkezi arasındaki mesafe iyice daralacak. Yaklaşık 3 bin nüfusa sahip olan Mensura ile Rakka arasında 15 kilometre mesafe bulunuyor.

Kurtuluş sevinci

QSD’nin oluşturduğu güvenli alanlara Rakka’dan binlerce sivilin göçü devam ediyor. Günlerce dışarıda kaldıklarını, aç ve susuz kaldıklarını ifade eden Rakkalılar, güvenli bölgelere ulaştıktan sonra derin bir nefes çekiyor. Kimileri sevinç gözyaşlarına boğulurken, kimileri de zafer işaretleri yaparak sevincini paylaşıyor. QSD savaşçılarının kontrolü sağladığı yerlerde gençler ise Rakka İç Güvenlik Korumaları adı altında örgütleniyor.

Hesekê’de tören

Rakka ve Şedadê’de yaşamını yitiren 6 YPG savaşçısı, Şehit Dijwar Şehitliği’nde düzenlenen görkemli bir törenle sonsuzluğa uğurlandı. Hesekê’deki törene binlerce yurttaş katıldı.

Nazım Daştan / Rakka – dihaber

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız