PAYLAŞ

Uluslararası PEN Yazarlar Derneği (PEN International) ile sinemacılar Ken Loach ve Rebecca O’Brien, işlerine geri dönebilmek için yaptıkları açlık grevinin 76 gününde olan ve dün gözaltına alınan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için destek mesajı yayınladı. İngiliz yönetmen, senarist Ken Loach ve yapımcı Rebecca O’Brien’ın mesajı şöyle: “Erdoğan iktidarı ve onun sessiz medyasının mağduru Nuriye ve Semih’in cesaretini selamlıyoruz ve desteklerimizi gönderiyoruz. Bizim politikacılarımız da adalet ve açık demokrasi isteyen Nuriye ve Semih’in taleplerinin ivedilikle yerine getirilmesi için çaba göstermeli.”

PEN’den uyarı

Uluslararası PEN’in resmi internet sitesinden yayınladığı mesajında da eğitimcilerin gözaltına alınmasını “kabul edilemez” olarak değerlendirdi, derhal serbest bırakılmalarını talep etti. PEN, Ankara Tabip Odası’nın Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumundaki belirtilerin Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri olduğunu açıkladığını da hatırlattı. PEN International Başkanı Carles Torner, “Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alınmasının, Türkiyeli yetkililerin ifade özgürlüğü ve insan haklarına bakışını bir kez daha açığa vurduğunu” söyledi, “Bir an önce serbest bırakılmalılar” dedi. LONDRA
Selam olsun ruhunu açlıkla doyuranlara!

Devrimci müzik grubu Adalılar, açlık grevinin 76. gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yaptıkları “Ruhunu Açlıkla Doyuranlara” isimli bir beste yaptı. Bestede, “Yarına gebe tohumları, açlığında yoğrulur toprak. Bir ülkeyi doyuracak umuda, sevgiye, özgürlüğe” ifadeleri yer aldı.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız