PAYLAŞ

Salihli’de 25 kişinin saldırısına uğrayan mevsimlik tarım işçisi Ömer Saytekin’e doktor rapor vermedi, jandarma da işlem yapmadığı gibi hakaret etti

Tarım sezonunun açımasıyla birlikte yaşadıkları kentlerden farklı şehirlere mevsimlik işçi olarak giden Kürt yurttaşlara yönelik linç girişimlerinin son örneği geçtiğimiz günlerde Manisa Salihli’de yaşandı. Şirnek’ten Salihli’ye giden tarım işçisi Ömer Saytekin, 19 Mayıs günü 25 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırının ardından hastanede tedavi altına alınan Saytekin, doktorların kendisine darp raporu vermediğini ve jandarma tarafından da hakarete maruz kaldığını söyledi.

Bir gözü tamamen görmeyen diğer gözünde ise; yüzde 70 görme engeli olan Saytekin, olay gününe dair şunları söyledi: “Yağmurdan kaynaklı aracımız Kemal Ü.’nün tarlasına girdi. Tartışma bunun üzerine başladı ve ardından ‘Hepiniz Kürtsünüz, kırosunuz’ diyerek 3 kişi saldırdı. Silahını çekip sağa sola rastgele ateş etmeye başladı” dedi. Olay yerine gelen köylülerin de kendilerine saldırdığını ifade eden Saytekin, “Köylülerin hepsi geldi oraya yığıldı. Ellerinde demirler, sopalar, bıçaklar vardı. Çocuklarımı ve ailemi geri çektim. Konuşmaya gittim. 16 yaşındaki oğlum da arkamdan geldi. Yanlarına gittiğimde daha ağzımı açmadan bir tane genç ‘Sizi gömeceğiz lan buraya’ diyerek saldırdı. Oğlumla benim üzerime çullandılar. Sonrasında kimin vurduğunu hatırlamıyorum” diye konuştu.

Saldırıdan kurtulmalarının mucize olduğunu belirten Saytekin, olay yerine gelen jandarmanın ise gereken işlemi yapmadığını söyledi. Saytekin, “Jandarma o sahneyi gördü. Kurşunları gösterdik. ‘Bir şey olmaz’ dedi. Kimse gözaltına alınmadı. Bir tek kişi gözaltına alındı. O da ben hastaneden daha çıkmadan serbest bırakıldı. Şikayetçi olduğumu ifademde de belirttim. Jandarma bize hakaret etti. Ayrıca ateş edilen silahı da kaybettiler ve olayda silah olmadığını söylüyorlar” dedi.

Cihan Başakçıoğlu/MANİSA/dihaber

Yorumunuzu yazınız