PAYLAŞ

68 yaşındaki Rabia Hasan, ünlü Kürt yazar ve düşünürü Cegerxwîn’in Xerbî Mahallesi’ndeki mezarının 10 yıldır bakımını yapıyor ve gelen konukları ağırlıyor. Cegerxwin’in mücadelesini hatırlatan Rabia Ana, ‘Biz ona karşı borçluyuz’ diyor

Warşîn Salih / Qamişlo – Anha

Qamişlo’nun Xerbî Mahallesi’nde ikamet eden Rabia Hasan, on yıllarca Kürt Yazarı Cegerxwîn’in komşuluğunu yaptı. Cegerxwîn’i ve ailesini yakından tanıdı ve kişiliğinden oldukça etkilendi. Rabia Ana’nın 11 çocuğu var. Ailenin ağır işleri olmasına rağmen yaşlı ana her gün Cegerxwîn’in mezarına gider, etrafı temizler ve mezarındaki çiçekler ve ağaçların bakımını yapar.

11_mezar_2Rabia Ana bu konuda şunları dile getiriyor: “Cegerxwîn’in ailesi Avrupa’ya gittiğinde evin anahtarını bana teslim etti. Gelecek misafirleri karşılamamı ve mezarının bakımını istedi. Onun mezarını ziyaret etmek için gelen misafirlere evin kapılarını açmamı ve onları ağırlamamı istedi. Ben de mezarın bakımını kendime görev olarak gördüm. Her gün gelip etrafı, bahçeyi ve salonu temizliyorum. Bahçedeki çiçekleri ve ağaçları suluyorum, bakımını yapıyorum.”

Elimden geleni yapıyorum

Rabia Ana, mahallede ‘Dayika Şehîd Mistefa’ yani ‘Şehit Mustafa’nın Anası’ olarak da tanınıyor. Cegerxwîn’in mezarının bakımını kendisi için bir görev bilen yaşlı ana şöyle devam ediyor: “Cegerxwîn çocukluğundan beri Kürt Davası, Kürt Dili ve Edebiyatı için çalıştı, zorluklar içinde emek verdi. O nedenle ona karşı borçluyuz. Gücüm yettiğince onun mezarına ve evine bakacağım. Elimden geldiği kadar gelen misafirleri en şekilde karşılayacağım.”

Belediyeye çağrı

Şehit Mustafa’nın Anası Rabia Ana, yaşının artık ilerlediğini ve eskisi gibi çalışamadığını ve buna bağlı olarak zorluklarla karşılaştığını ifade ediyor. Rabia Ana konuşmasını şöyle sonlandırıyor: “Yaşım bir hayli ilerledi. Çalışma konusunda zorluk yaşıyorum. O nedenle Qamişlo Belediyesi’nden isteğim odur ki, evin şu an var olan sorunlarını çözsün. Benim için artık zor olmuş, zorlanıyorum. O nedenle umuyorum ki Qamişlo Belediyesi, Kürt Dili ve Edebiyatı için eserler vermiş ve büyük emek sahibi Seydayê Cegerxwîn’in evi ve mezarı için gerekeni yapar.”

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız