PAYLAŞ

Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde adli tutukluların açık görüşü olduğu için siyasi tutuklu ve hükümlülerin görüşleri yasaklandı.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde bulunan Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlülerin görüşlerinin iptal edilmesi üzerine iki gündür cezaevi önünde bir kargaşa olduğunu belirtildi. Uzak kentlerden çocuklarıyla görüşmeye gelen ailelere görüşlerin iptal edildiği belirtilirken, iptal gerekçesi ise ailelere açıklanmadı. Bunun üzerine tepki gösteren ailelerle gardiyanlar arasında kısa süreli tartışma yaşandığı öğrenildi. Dün eşiyle görüşmeye gittiğini belirten Derviş Eroğlu da, dün cezaevi önünde bir kargaşa yaşandığını ve konu üzerine cezaevi savcısıyla görüştüğünü belirtti.

Cezaevi Müdürü ve Cezaevi Savcısı ile görüştüğünü dile getiren Eroğlu, görüşlerin neden yasaklandığını sorduğunu aktardı. Cezaevi savcısının kendisine “Sizin eşiniz neden tutuklu” şeklinde soru yönelttiğini kaydeden Eroğlu, kendisinin de eşinin “PKK/KCK” davasından yargılandığını söylediğini ve bunun üzerine savcının “Yapabileceğimiz bir şey yok” dediğini belirtti. Israrla görüşlerin neden yasaklandığını sorduğunu anlatan Eroğlu, savcının kendisine “Adli tutukluların açık görüşü olduğu için siyasi tutuklu ve hükümlülere görüş yasağı getirildi” şeklinde bilgi verdiğini aktardı. Eroğlu, savcıyla yaptığı görüşmede savcının kaçamak davranarak cevap verdiğini ve sözlerine ekledi. Eroğlu, yapılan uygulamanın hukuksuz olduğunu dile getirdiklerini fakat savcının kendisine herhangi bir çözüm olmadığını ve yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediğini kaydetti.

Dün cezaevine Urfa ve Antep’ten gelen ziyaretçilerin de olduğunu ve bunlarında tutuklularla görüşemediğini söyleyen Eroğlu, “Aileler mağdur ediliyor. Keyfi gerekçelerle cezaevinden kovulur; gibi gönderildik” dedi. Gardiyanlarla kısa süreli tartışma yaşandığını dile getiren Eroğlu, gardiyanların kendilerine “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bizi aşan bir durum. Genelge gelmiş, genelgenin kurallarını uyguluyoruz” dediğini aktardı. Genelgenin nerden geldiğine yönelik bilgi paylaşılmadığını ifade eden Eroğlu, “Ankara’dan mı? Saraydan mı gelmiş bilmiyoruz” dedi. İçerde neler olup bittiği hakkında bilgi alamadıklarını dile getiren Eroğlu, tutuklular için endişeli olduklarını söyledi.

Dünden bu yana cezaevinde kargaşa devam ederken; konu üzerine aradığımız cezaevine ise ulaşılamadı.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız