PAYLAŞ

Emerka köyünden Silvan ilçesine giderken korucuların silahlı saldırısına uğrayan Kazım Şen, sağ bacağını kaybetmeyle karşı karşıya. Şen, suç duyurusunda bulundukları korucular hakkında şimdiye kadar herhangi bir adli işlemin yapılmadığını belirtti.

Diyarbakır’ın Silvan ve Kulp ilçeleri arasında bulunan Badika bölgesine bağlı Emerka (Kumgölü) köyünde yaşayan Kazım Şen’in kuzeni, Mayıs ayında korucu başı Erhan Koçağa’nın kız kardeşi N.K. ile kaçınca aileler karşı karşıya geldi. Olayla ilgisi olmayan Kazım Şen ve oğlu Muhammed Şen (20), 3 Mayıs’ta Emerka köyünden Silvan ilçesine giderken, Kulp’a bağlı Xweşika (Kayhan) köyünün korucu başı Koçağa’nın kardeşleri ve yakınları tarafından yolları kesilerek uzun namlulu silahlarla hedef alındı.

Saldırıda Kazım Şen sağ bacağından ağır yaralanırken, oğlu ise yine sağ bacağından hafif yaralandı. Olay sonrası kaldırıldığı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2 kez ameliyat olan ve ortopedi servisinde tedavisi devam eden baba Şen, olay günü yaşadıklarını anlatı.

‘HALKIN BAŞINA MUSALLAT OLMUŞLAR’

Doktorların bacağının kesilip sakat kalma ihtimalinin yüksek olduğunu belirttiğini kaydeden baba Şen, kendilerine korucu başı Koçağa’nın kardeşleri ve yakınlarının saldırdığını vurguladı. Baba Şen, “Bu korucular bölgede herkese aynı zulmü uyguluyorlar. Halkın başına musallat olmuşlar. Amcamın oğluyla kaçan kızları kendi rızasıyla kaçmış. Olayla hiç ilgim olmamasına rağmen yolumuzu keserek taradılar. Korucuların zulmün sonucu şuan halim göz önünde” dedi.

‘CAHİT KOÇAĞA TARAFINDAN HEDEF ALINDIM’

Devletin kendilerine verdiği silahlarla halka saldırdıklarına dikkat çeken Şen, “Bizzat Erhan Koçağa’nın kardeşi Cahit Koçağa tarafından hedef alındım” diye konuştu.

‘KORUCU BAŞI SUR’DAKİ ÇATIŞMALARA KATILDI’

Kendilerini tarayan korucuların “Kulp bizden sorulur” dediklerini ifade eden Şen, şunları aktardı: “Köyü ve bölgeyi terk etmemizi istiyorlar. Bize saldıran korucular, herkesten önce 2015-2016 yılları arasında Sur’daki çatışmalarda yerlerini aldılar. Korucu başı Erhan, kendisi bile çatışmaya katılmıştı.”

Kendilerine saldıran korucular hakkında Silvan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Şen, ancak şuana kadar herhangi bir gözaltı ve tutuklama işleminin yapılmadığını söyledi. 8 yıl önce de aynı korucuların gerekçesiz bir şekilde evlerini basarak aile fertlerini darp ettiğini aktaran Şen, o zaman da haklarında hiçbir işlem yapılmadığını dile getirdi.

Bilal Güldem – dihaber

Yorumunuzu yazınız