Sur’un Alipaşa ve Lalebey mahallelerini “kentsel dönüşüm” adı altında getirilen kepçeler yıkıma başladı. Çok sayıda polis ve zırhlı araç yıkıma eşlik ediyor.

“Kentsel dönüşüm” kapsamına alınan Diyarbakır’ın Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerine sabah saatlerinden itibaren yüzü aşkın polis ile bir kez daha iş makineleri girdi. Çok sayıda polis ve zırhlı araç yıkıma eşlik ediyor.

Mahallelere giren iş makineleri bir kez daha halkın tepkisi ile karşılaştı. İş makineleri önünü keserek yıkıma engel olmaya çalışan yurttaşlara, polis müdahale etti. Gençlerin taşlar ile karşılık vermesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

İş makinelerinin yıkım için hazırlandığı evlerin çevresi polislerce çevrelenerek, yurttaşların yaklaşması engellendi. İş makinelerinin yıkıma başlaması ile birlikte yurttaşlardan tepki sesleri yükseldi. İlk olarak yıkım, sokağa çıkma yasağı sırasında ciddi oranda tahrip edilen evler ile başladı. Yıkım sırasında çaresiz bir şekilde yıkımı izleyen kadınların bedduaları kameralara yansıdı.

Aynı anda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan DİSKİ de su şebekelerini kesti. DEDAŞ ekipleri de yıkım bölgesinde bekletiliyor.