SON DAKİKA

Kadınlardan sigaralı oturma eylemi

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 10:38 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Adana’da kadınlar, boynunda sigara söndürülen kadına dikkat çekmek için sigaralarını yakarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

Adana’da Kampüs Cadıları, Batman’da yaşanan istismar olaylarına ve boynunda sigara söndürülen kadına dikkat çekmek amacıyla Abidin Dino Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Toplumun her güne cinayet, tecavüz ve istismar olaylarıyla uyandığına dikkat çeken Kampus Cadıları üyesi Deniz Uslu, kadınların hem sürecin içerisinde hem de mağduru konumda olduğunu ifade etti. Batman’da 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakıldığı ve ardından aylarca sistematik olarak fuhuşa zorlandığına değinen Uslu, yaşanan bu olay karşısında sessiz kalınamayacağını dile getirdi. Uslu, “Bizler evlerden, fabrikalardan, kampüslerden kısacası hayatın her alanından çıkıp gelen kadınlarız. Gece dışarı çıkmamıza, sokaklarda olmamıza, sigara içmemize karışan; Ortaçağ karanlığında boğulmuş zihniyete karşı zamanında yakamadıkları cadıların torunlarıyız. Hayatlarımızın ve geleceklerimizi karanlığa boğulmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar hep birlikte sigara yakarak, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.