SON DAKİKA

Türkiye’nin CHP ve Kılıçtaroğlu şahsında Alevi gerçeği

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 11:29 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

İhlas grubundan Aydınlık yazarlığına geçen Sebahattin Önkibar, Kemal Kılıçdaroğlunun Alevi kimiğinden dolayı CHP nin başından gitmesi gerekir dediği yazılıyor.

Sebahattin Önkibar”in yazdığını Türkiyenin yüzde 70 ı düşünüyor. belki daha fazlası . Ortadoğunun bu güncel gerçeği ile AKP ve Erdoğan 14 yldır iktidar..sadece bu mu? ANAP’ı ,DYP si de böyleydi. 1980 den sonra devletin ve milletin dümeni DİN’e kırıldı.

Artık geçerli olan ,ilim ,irfan ,bilgi,görgü,edep- ahlak değil.

Türkiye siyasetinde egemen kılınan bir gerçek var. Dinini-İnancını söyle sana kaç taraftarın oldığunu söyleyeyim. Herkes biliyorki bu referandumun toplu HAYIRCI kitlesi alevilerdir. Kemal Kılıçdaroğlundan dolayı değil,Tayip ERDOĞANDAN dolayı.

Çünkü o her fırsatta YAVUZ’un takipçisiyim. Onun yolundan yürüyeceğim diyor. Yavuz politikaları mağduru olan Aleviler de ,kuşkusuz YAVUZ’a karşı elinden geleni yapıyor. Ancak alevilerin oyu sonucu değiştirmeye yetmiyor.
Bunlar açıkca CHP nin başına dini bütün,Türklüğünden şüphe duyulmayan biri lazım diyor.

Alevi kimliği ,Kürt kimliği açık olan ,deşifre olanın ,bu devlet’de ve sistemde şansı yok. Çünkü bu Türk tipi Demokrasidir. Araştırma şirketleri,Akademisyenler, Politikacılar veya sivil Toplum kurumları, Tv programcıları bu gerçeği biliyorlar,ama bu konuyu milli güvenlik kapsamında gördükleri için kimse dile getirmiyor.

Tartışma programlarında ve ya araştırma sirketlerinin anketlerinde bu toplumsal çelişkinin vardığı boyutu dile getirmekten ürküyorlar. Çünkü Aleviler ile ilgili sorular sorulsa ,verilecek cevapların açığa çıkaracağı gerçekler ,Türkiyedeki İŞİD zihniyetinin oranını da açığa çıkaracaktır.

Dünya;Türkliye’de İslami bir Devlet ve rejimin var olduğunu daha somut veriler ile görecektir. Bu gerçeği dünyadan gizleme ve dünya kamuoyunu manüpüle etmek için kimse diline almıyor. Çünkü ,EKONOMİ,TURİZM,YATIRIMLAR; nihayetinde para lazım. Paranın da kimlerde olduğu belli. Liberal Kapitalizmde. Kapitalistin de inandığı KAPİTALDİR.

Ancak Ortadoğunun dini sermayesi üretimden değil,ticaretten -Tüccarlıktan elde edildiği bilinir.Din tüccarları bezirganları da , toplumun % 70-80 inini Sünni-İslama inandığını bildiğinden ve İslam Peygamberinin de Tüccarlığı en kutsal meslek olarak icra ettiğini bildiklerinden, islam’a yatırım yaparak ,bir’e bin kazanmanın keyfini sürüyorlar.

Nefs ve Hırs’ın ruhu ile büyümüş bu ULEMA TÜCCAR İMAMLAR, Bir HIRKA-bir LOKMA’ya razı olup, yaşayan MİSKİN YUNUSUN ALEVİLERİNİ ne yapsın ki; alevi nefsi için yalan söyleyip dinini yıkmaz, karşıdaki adamın cebindekini okus-pokus deyip almaya vicdanı razı olmaz. Hak etmediği boğazından geçmez. Yetimin,mazlumun rıskına göz dikmez. Becerirse emeğiyle birşeyler yapar. Zaten sistemden payına düşeni de alamaz.

Avrupa birliği falan fasa fiso,’’ Atı alan üsküdarı geçtim diyor’’. Yani sözün özü ,Ey Kemal KILIÇDAROĞLU ,gözünü aç bu memleket de artık sizin alıştığınız CUMHURİYET yok, TÜRK İSLAM CUMHURİYETİ var. Sen mevcut halinle bu forma uymuyorsun.

ALEVİ kalacaksan eve git.

Şİİ olacaksan İRANA git.

Türk islam Cumhuriyetinde bu işi yapacaksan CAMİ’ye git. Biat et ve siyasete aday ol deniyor. Artık top Kemal de. Ama Türkiyenin siyasi ve sosyal rüzgarı KEMALLER’den yana esmiyor.Bence artık eve dön.Bu yol senin için çıkmaz yoldur. Kendi evinde kadir kıymet bilenin vardır. Belki de böylesi daha HAYIRLI olur.

Yeni AKTÖRLER arıyorlar. Aktörlük aynı zaman da rol yapmaktır.Bir alevi için en zor becerilerden biride toplumuna karşı rol yapabilmektir. Rol size yazılmış senaryoyu oynamaktır.. Alevi biri ,alevi felsefe ruhundan çıkmamış bir oyun da başarılı bir oyun çıkaramaz. O Senaryo da ,Türkiyede Türki akılla yazılamaz. CHP kimi bulursa bulsun.
Muhalefetin başarısının yolu DERSİM ve DİYARBAKIRDAN geçiyor. Dersim %80 ve Diyarbakır % 68 HAYIR’ı işgal altında verdi. ALEVİ ve KÜRT (kendisi cesaret edip bir kere demesede) Kemal , alnım açık deyip meydana çıkmalıdır. Artık kendini inkarın anlamı kalmamıştır.Bize göre de, Dini kimlik ,etnik kimlik üzerinden siyaset olmaz. Ama unutma ki ringe çıktığın karşılaşmanın oyuncuları din takımıdır. hemde Irkçı Dinci bir takım.
Ya bunu bilerek oynarsın. Yada bana yakışmaz diyorsan , bu oyunu çağdaş kurallar ve temel insan hak ve özgürlüklerinin değerleri ile oynayanları arar buluşursun.

Yoksa Baykal, Erdoğan ve Sebahattin Önkibar gibilerin, seni dini kimlik üzerinden köşeye sıkıştırmaları ile çok karşılaşırsın.Bu anlayışı kınasak da, Türkiye gerçeğini değiştirmez.

ALİ KÖYLÜCE
ALİ KÖYLÜCEalikoyluce@alevinet.com