Libya’nın doğusundaki parlamentoda yer alan 70 milletvekili, silahlı grupların petrol bölgelerine düzenlediği saldırılar nedeniyle siyasi diyalogun sonlandırıldığını açıkladı. Parlamento üyeleri, Libya’daki tarafların arasında siyasi çözüm öngören Skhirat Barış Anlaşması’nın iptaline yönelik oy kullandı.

Libya Parlamentosu Güvenlik Konseyi Başkanı Tarik el Jarushi, Sputnik’e verdiği röportajda Müslüman Kardeşler, El Kaide ve Bingazi Savunma Tugayları’nın Libya’nın petrol bölgelerine saldırı için güçlerini birleştirdiğini savundu. El Jarushi şunları söyledi: “Libya Başkanlık Konseyi’nden saldırıların durdurulmasını talep ettik, ancak konunun kendileri ile alakalı olmadığı yanıtını aldık. Önce Ulusal Birlik Hükümeti, petrol tesislerinin savunma muhafızlarının başına Tuğgeneral İdris Buhmada’yı atadı. Ra’s Lanuf kentinin işgalinden sonra ise teröristler kentteki limanın yönetimini Buhmada’ya teslim etti. Çok tuhaf bir çelişki. Ra’s Lanuf limanının işgalinden sonra Başkanlık Konseyi, uçaklarımızın limanın üzerinden geçişinin ve militanları bombalamamızın yasaklanmasını talep ediyor. Bu şekilde Libyalıların ve parlamentonun kendilerine itaat etmesini istiyorlar.”

Liman kontrolü için

Senaryonun işlemeye başladığını ve konunun anlaşılır hale geldiğini söyleyen El Jarushi, “İtalya’nın dahi Mısrata’da teröristlerin tedavi gördüğü hastanesi var. El Kaide’nin bilinen komutanları orada yatıyor. İtalya ve İngiltere, petrol limanlarının kontrolünü kazanmak amacıyla yakınlarda gerçekleştirilen saldırıların arkasında” dedi. Ülkede anlaşmalararağmen çoklu iktidar yapısı aşılamadı.

BİNGAZİ