Onlarca nöbetçi yayın yönetmeni yargılanan ve ceza alan Özgür Gündem gazetesinin ana davası, yarın Çağlayan Adliyesi’nde başlıyor. 16 Ağustos 2016’da tutuklanan Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ile 2 Ocak 2017 tarihinde tutuklanan İmtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Gazetecilik yargılanıyor

Özgür Gündem gazetesine yönelik 16 Ağustos’ta yapılan operasyonda Yazıişleri Müdürü Kızılkaya, Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya, Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştı. Kaya, Erdoğan ve Alpay dört buçuk aylık tutukluluktan sonra 29 Aralık 2016’da serbest bırakılırken, Kızılkaya’nın tutukluluğuna devam kararı verilmişti. Özgür Gündem’in ana davasında Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Alpay, Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Bilge Oykut yargılanıyor. Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılar, 24 Temmuz 2015’ten bu yana yoğunlaşmıştı.

38 dosya davaya dönüştü

Gazetenin baskılara karşı başlattığı nöbetçi yayın yönetmenliği çerçevesinde aralarında Hasan Cemal, Can Dündar, Erol Önderoğlu, Yıldırım Türker, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin’in olduğu gazeteci ve aydınlar, nöbetçi yayın yönetmenliğine başlamıştı. Kampanyaya katılan 100 nöbetçi yayın yönetmeninden 56’sına soruşturma açıldı, 11 takipsizlikle sonuçlandı, 38 dosya davaya dönüştü. 38 dosyadan birçoğunda ise peş peşe cezalar verildi.

HABER MERKEZİ