Şirnex’te (Şırnak) sokağa çıkma yasağının 8 ay sonra kaldırılmasının ardından incelemelerde bulunan HDP PM Üyesi Nuran İmir, yasak boyunca on bin evin yıkıldığını söyledi. Şirnex’teki yıkıma karşı kamuoyunda ciddi bir duyarlılığın geliştirilemediğini belirten İmir, “Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından kısmi olarak bir dönüş var ama dönecek bir ev yok. Şehrin 9 mahallesi var. 2 mahalle haricinde yaşam alanı kalmamış” dedi.

Tedavi imkanları yok

Şirnexlilerin toprağına bağlı olduklarını ve her ne pahasına olursa olsun geri dönüp yeniden kaldıkları yerden yaşamaya çalıştıklarını aktaran İmir, “Toplum ciddi bir travma yaşıyor ciddi bir destek lazım. Gıda ve sağlık sorunu var. Savaş ve gıda ihtiyaçlarını karşılayamamadan kaynaklı ölüm ve düşük oranında çok fazla bir artış var. Yeteri kadar sağlık hizmeti verilmiyor. Yeni doğan bebekler beslenemediği için hastalanıyor ve tedavi imkanı da çok az. Yeteri kadar doktor zaten yok. Ciddi bir psikolojik baskı oluşturulmuş. Kişi başına 4 polis düşüyor neredeyse” diye konuştu.

Şirnex’e destek olalım

Halkın her şeye rağmen umutlu olduğunu belirten İmir, “Bu yıkım sonrası güçlü bir halk var yine karşılarında. Kente giriş başlı başına bir işkence, saatlerce bekletiliyorsunuz. Buraların boşaltılması için ellerinden geleni hala yapmaya devam ediyorlar. Buna karşı direnen de bir halk gerçeği var” dedi. Kentin yeniden inşası için yarınlara dair umudun güçlü olduğuna dikkat çeken İmir, Şirnex’e manevi, hukuksal, sağlık ve eğitim alanında güçlü bir destek gerektiğini belirtti.

ŞIRNEX