Mersin’de 1992 yılında kurulan Merhaba Sanat Tiyatrosu, yeniden sahnelere dönme kararı aldı. İçinden geçilen baskıcı dönemde tiyatronun önemine dikkat çeken Yönetmen Ramazan Velieceoğlu, yasakların olduğu dönemde Merhaba Sanat Tiyatrosu olarak yeniden faaliyete geçtiklerini söyledi

Mersin’de 1992’den bu yana alternatif sanat anlayışıyla ortaya çıkan Merhaba Sanat Tiyatrosu yeniden sahnelere dönme kararı aldı. Tiyatronun kuruluş aşamasında yer alan tiyatro yönetmeni Ramazan Velieceoğlu, içinden geçtiğimiz süreçte yasakların artmasıyla tiyatroya olan ihtiyacın arttığını kaydetti. Tiyatrolarını genellikle politik oyunlar üzerinden kurguladıklarını dile getiren Velieceoğlu, “Türkiye’nin karanlık dönemlerinde itirazımızı sanatsal alanda bir ses olarak dile getirdik. Şimdi de günümüzde demokrasinin olmazsa olamazı dernekler kapatıldığı bir süreçte sanata bir gereksinim var. Yeniden Merhaba Sanat Tiyatrosu olarak faaliyete geçtik. Müzik grupları ve diğer dallarla kültürel çalışmalarımızı derinleştirmeye daha çok ses çıkarmaya karar verdik” dedi.

Yeniden sanat diyoruz

Türkiye’nin içinde bulunduğu zorlu koşullarla daha önce de karşılaştıklarını kaydeden Velieceoğlu, “1990’lı yıllarda da birçok oyunumuz yasaklandı. Ülkemizde mevcut yönetimlerin her zaman sanata karşı bir duruşu var. Oysa bu ülkede sanat gelişmiş olsaydı sinema, tiyatro, resim, folklor engellenmemiş olsaydı, bu ülkede savaşlar olmazdı. Her zaman savaş karşıtı oyunlar ve çocuk oyunları sergiledik” ifadelerinde bulundu. “Derneklerin kapatıldığı bir dönemde yeniden sanat denilebilmeli, sanatsal faaliyetler, ürünler ortaya çıkmalıdır” diyen Velieceoğlu, Tüm sanatçıların muhalif bir duruş sergilemesi gerektiğini kaydederek, “Müziklerini, sanatını, tiyatrosunu var olanlara eleştiri ve muhalif olarak yapabilmeliyiz” dedi. Türkiye’de geçmişten gelen bir sanat karşıtlığı olduğunu kaydeden Velieceoğlu, “Yöneticilerimiz hep sanattan korkup çekindiler. Muhalif olan herhangi bir eseri hemen yasakladılar. Oysa bu ülkeye hiçbir şey sağlamadı. Bu anlayış günümüzde de bu var “ ifadelerinde bulundu.

Sanat zor süreçlerde ortaya çıkar

11merhaba3Merhaba Sanat Tiyatrosu’nda çalışma yürüten fotoğraf sanatçısı Ali Osman Abalı ise sanatsal ürünlerin daha çok zor süreçlerde çıktığını belirtti. Abalı, derneklerin, kültürel faaliyet yürüten kurumların, dergilerin kapatıldığı bir dönemde yeniden hayata geçmenin çok önemli olduğunu kaydetti. Merhaba Sanat Tiyatrosu ile sanatın diğer tüm disiplinlerini bir araya getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Abalı, alternatif ve muhalif kimliğiyle yeniden sanata merhaba demeyi amaçladıklarını vurguladı.

Sözümüzü sanatımızla söylüyoruz

1992’den bu yana muhalif bir çizgiye sahip olduğunu ifade eden Abalı, çektiği fotoğraflarla insanları sokaklara yeniden çağırmayı hedeflediğini kaydederek, “Muhalif, antiemperyalist olmak zorundayız. Sokağın ve insanın sanatçısı olmak muhalif olmayı gerektirir. Sözümüzü sanatımızla söylemeye devam edeceğiz” dedi. Sanatın sokakta şekillendiğini dile getiren Abalı, “Bir insan sanatçıyım diyorsa muhalif olmalıdır. Sanatçı sözlerini daha çok sanat yaparak söylemelidir” dedi.

MERSİN