‘Benim evladım gelir diye kapıyı, bacayı açık bıraktım’ sözleriyle akıllarda yer edinen Berfo Ana gibi birçok Cumartesi Annesi, kaybedilen evlatlarının kemiklerine kavuşamadan hayata gözlerini yumdu

Her hafta “Failler belli, kayıplar nerede?” diye sorarak, hakikatin ortaya çıkması için gözaltına kaybedilen yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri’nin adalet mücadelesi, 21 yılı geride bıraktı. Sarılacakları bir mezar taşına kavuşma umuduyla her hafta Galatasaray Meydanı’ndan haykıran Cumartesi Anneleri’nden bazılarının ömrü, çocuğunun ya da eşinin kemiklerine kavuşmaya yetmedi. 4 gün önce bağırsak ve karaciğer kanserine yenik düşen Rıdvan Karakoç’un annesi Asiye Karakoç, adaleti görmeden hayata gözlerini yuman anneler arasına katıldı.

Berfo Ana 33 yıl oğlunu aradı

10-berfo-anaÖmrünün 33 yılını oğlu Cemil Kırbayır’ı aramaya adayan Berfo Kırbayır, “Cumartesi Anneleri’nin arkasında başka güçler var” diyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a, “Bizim arkamızda acılarımız ve zulme baş eğmeyişimiz var” yanıtını vermişti. Berfo Ana’nın, “31 yıldır arıyorum, bana oğlumu bul” sözlerinin ardından Erdoğan’ın talimatıyla 9 Şubat 2011 tarihinde Cemil Kırbayır’ın akıbetinin araştırılması için Meclis’te Araştırma Komisyonu kuruldu. Ancak, tüm belge, bilgi ve beyanlarına rağmen, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı sorumlular hakkında dava açmadı. Berfo Ana ise oğlunun kemiklerini bulamadan 22 Şubat 2013’te yaşamını yitirdi.

Oğlunun yanına defnedildi

10-cumartesi-anneleri-kiraz-sahinÖmrü, oğlu Hüseyin Taşkaya’nın kemiklerini bulmaya yetmeyen Cumartesi Anneleri’nden biri de Fatime Taşkaya oldu. Taşkaya da oğluna kavuşamadan 17 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitirdi. 1996 tarihinde kaybedilen eşi İsmail Şahin’in akıbetini öğrenemeyen Kiraz Şahin ise mide kanseri hastalığı sonucu 27 Şubat 2015’te yaşamını yitirdi. Yine Cumartesi Annesi Şahsenem Cihan da, gözaltında işkenceyle katledilen oğlu Süleyman Cihan’ın faillerinin yargılanmasını göremeden yaşamını yitirdi. Cihan, oğlu Süleyman’ın mezarının da bulunduğu Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Oğullarıyla birlikte toprağa verildiler

2-6 Kasım 1995 tarihinde Mêrdîn’nin (Mardin) Kerboran (Dargeçit) ilçesinde 9 kişi ile birlikte gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan ancak 18 yıl sonra yapılan kazılarda kemiklerine ulaşılan 13 yaşındaki Seyhan Doğan, yıllarca kendisi için mücadele veren anne Asiye ve babası Ramazan Doğan ile birlikte toprağa verildi.

İSTANBUL