Ana Sayfa Kadın “kadıNgözÜyle” fotoğraf grubunun “Nü” sergisi açıldı

“kadıNgözÜyle” fotoğraf grubunun “Nü” sergisi açıldı

804 views

Fotoğrafçı Niko Guido’nun danışmanlığında kurulan “kadıNgözÜyle” fotoğraf grubu “Erkek sanatçı, kadın model” hegemonyasına karşı bir duruş sergilemek adına erkek modelleri ‘nü’ tarzda fotoğrafladı. Açılışı bu akşam Gayrettepe’de bulunan KATS sahnesinde gerçekleştirilen sergide farklı şehirlerden kadınların fotoğrafları sergileniyor.

“ESTETİK OLARAK ERKEKLERİN DE SANATSAL ALANDA YER ALABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜK”

Foroğrafı sergilenen fotoğrafçılardan biri olan Ülkü Aydın, “Kadın fotoğrafçılar erkekleri nü çekse nasıl olur? sorusundan yola çıkarak kadın gözüyle doğdu. Türkiye’nin pek çok yerinden kadın fotoğrafçı projeye katıldı. Bizim buradaki amacımız sanat tarihi açısından baktığımızda, hep erkekler kadınları ‘nü’ resmetmiş, heykelini yapmış. Erkekleri de bu şekilde öne çıkarabileceğimizi, estetik olarak erkeklerin de sanatsal alanlarda yer alabileceğini düşünerek bu projeye başladık” diye konuştu.

Çocuk gelin ile bir erkeği fotoğraflayan sanatçı Mehtap Bülbül ilgi çeken fotoğrafını, “Çocuk evliliği ülkemizin çok büyük bir sorunu. Onun için bende böyle bir tema üzerine çalıştım” şeklinde anlattı.

19 KADIN FOTOĞRAFÇININ ESERLERİ SERGİLENİYOR 

Sergide aralarında mimar, grafiker, bankacı, akademisyen, çevirmen, turist rehberi, doğum fotoğrafçısı, ev hanımı ve emekli kadınların da bulunduğu 19 kadın fotoğrafçının eserleri bulunuyor.

Fotoğrafları sergilenen isimler ise şöyle; Bahar Akkoyun, Servet Deniz, Elif Gökçe, Esra Çolak, Nurhayat Yenice, Halime Tural, Jasemin Sadıker, Kler Kasutol, Candan Taşatmanlar, Liriya Lee, Mehtap Bülbül,  Meltem Çiftçi, Oylum Bülbül Ananas, Özlem Yıldırım Gözde, Özlem Sezgin, Pınar Derin Gençer, Semra Uyar, Sevinç Doğu Yılmaz, Ülkü Aydın.

Sergi, 20 Aralık 2016 tarihine kadar KATS Sahne’de görülebilecek. (DHA)