Ana Sayfa Güncel Ölümü durduramamanın üzüntüsü!

Ölümü durduramamanın üzüntüsü!

159 views

Sûr’da bir yıl önce yoğun çatışmaların yaşandığı günlerde ölümleri durdurmak amacıyla ilçeye giren ve 10 gün boyunca ellerinden geleni yapan Barış Anneleri, ölümlerin önüne geçememelerinin üzüntüsünü yaşıyor

Tarihin en uzun kent kuşatması ve en uzun sokağa çıkma yasağının yaşandığı Amed’in Sûr ilçesinde, 103 gün süren çatışmaların önüne geçmek için Barış Anneleri Meclisi’nin 16 üyesi de canlı kalkan olarak ilçeye girmişti. 1 Aralık 2015’te ilçeye giden anneler, 10 gün boyunca ağır saldırı altında kaldı. Saldırıları durdurmak ve çatışmaların önüne geçmek için Sûr’a giren Barış Anneleri, tanıklıklarını anlattı.

İnancımızı yitirmedik

Sûr’a giden annelerden 70 yaşındaki Hidayet Ay, Sûr’da baskıya karşı duran onlarca genç için canını siper ettiğini dile getirdi. “Sur’da direnenler sadece Sur için değil herkes için direniyordu” diyen Ay, ölümlere “dur” demek için canlı kalkan olduğunu belirterek, “70 yaşındayım, çok zulüm, gözyaşı, acı gördüm ama böylesi bir acımasızlığı vahşeti görmedim. Sur’u yerle bir ettiler. Daha birkaç gün önce Şırnak’a gittik orayı da yerle bir etmişler” dedi. Sûr, Cizîr (Cizre) ve Şirnex’te (Şırnak) yaşananları asla unutamayacağının altını çizen Ay, “Bunu küçük çocuklar nasıl unutacak? Ne olursa olsun. Sur’da ölümleri belki durduramadık, ama barışa olan inancımızı yitirmedik. Sur için bir kez daha olsa ölümü hiç düşünmeden yola koyulur giderim” diye konuştu.

Sûr’a sahip çıkacağız

Canlı kalkan olarak ilçeye giren annelerden 60 yaşındaki Düriye Öncel ise, Sûr’a beyaz tülbentleriyle barış elçisi olmak için gittiklerini dile getirerek, ilçeye girdikleri ilk andan sonra yasak ilan edildiğini ancak yasağa karşı da ilçede kalıp çözüm olmak istediklerini dile getirdi. “Sur bizim için her şey demektir” diyen Öncel, yasağın üzerinden bir yıl geçtiğini, bir yılda çok şeyin değiştiğini ama hala Sûr’daki yasağın aynı kaldığını söyledi. Sûr’u yakıp, yıkanların bir gün bu topraklarda hesap vereceğinin altını çizen Öncel, “Bu dünya kimseye kalmadı, diktatörlere de kalmayacak. Sur insanlık için direndi, ona sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.