PAYLAŞ

Adana’da kız öğrencilerin yanarak can verdiği facianın sorumlusunun hükümet olduğuna işaret eden siyasi partiler, kanunsuz olarak işletilen yurdun açılmasına göz yuman, denetlemeyen tüm kamu görevlilerinin bir an evvel yargılanmasını istedi.

Özelleştirilen cemaatlere bırakılmış öğrenci yurtlarındaki denetimsizlik ve sorumsuzluğa dikkat çekilen açıklamalarda yoksul aile çocuklarının kaldığı bu tür yurtların hali aslında eğitim sisteminin çarpıklığının, yetersizliğinin, eğitim alanına yeterli kamu yatırımının yapılmamasının bir sonucu  olduğu vurgulandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 yıldır hükümetin yurt sorununu neden çözemediğini sordu. HDP, “Adana Aladağ’da yaşanan felaketin vebali, çocuk karşıtı politikalar uygulayan ve sorumsuzluğunu ‘kader’ diyerek örtmeye çalışan hükümettedir” derken, Emek Partisi“Eğitim kurumları yandaş sermayenin ve yandaş tarikatların kar sağlayacağı alanlar değildir” ifadelerini kullandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise sorumluların yargılanmasını istedi.

‘İKTİDARSANIZ YURT SORUNUNU NEDEN ÇÖZMÜYORSUNUZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti nasıl olur da yurt sorununu çözemez” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde konuştu. Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, Sormamız gereken soru şu, koskoca Türkiye Cumhuriyeti nasıl olur da yurt sorununu çözemez. Koskoca, Türkiye Cumhuriyeti, ‘dünyaya meydan okuyoruz’ diye bağıranlar acaba bu çocukların yurt sorununu neden çözmezler. 14 yıldır, iktidarsanız yurt sorununu neden çözmüyorsunuz?” dedi.

‘ÇOCUKLARIN DENETİMSİZ YURTLARA MAHKUM EDİLMESİ SUÇTUR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise, özelleştirilmiş, cemaatlere bırakılmış öğrenci yurtlarındaki denetimsizlik ve sorumsuzluğa dikkat çekerek, “Yoksul aile çocuklarının kaldığı bu tür yurtların hali aslında eğitim sisteminin çarpıklığının, yetersizliğinin, eğitim alanına yeterli kamu yatırımının yapılmamasının bir sonucudur. Çocuklarımızın denetimsiz yurtlara mahkum edilmesi ve her türlü istismarla karşı karşıya bırakılması utançtır, suçtur” denildi.

Adana’daki yurt faciasını toplu katliam olarak niteleyen HDP, bir başka sorumlu olarak da ‘yargı’yı işaret etti.HDP, 8 yıl önce 18 öğrencinin Konya’da bir yurtta ölmesinden sonra açılan davanın hâlâ sürdüğünü aktardı. 1 yıl önce Kulp’ta da bir yurtta yangın çıktığını burada da 6 çocuk öldüğünü ifade eden HDP, bu olayın da halen hesabının sorulmadığını vurguladı.

HDP yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Adana Aladağ’da yaşanan felaketin vebali, çocuk karşıtı politikalar uygulayan ve sorumsuzluğunu ‘kader’ diyerek örtmeye çalışan hükümettedir. Yurt açığını gidermek, kamusal, parasız ve nitelikli barınma hakkı için politikalar üretmek yerine, cemaat yurtlarının teşvik edilmesi af edilemez.”

‘YURT YANGINI BİR CİNAYETTİR’

Emek Partisi (EMEP) ise bu yaşananın cinayet olduğunun altını çizerek, “Cinayetin sorumlusu eğitim sürecini “dört artı dört artı dört” yasasıyla yaz-boz tahtasına çeviren; okulları, öğrencilerin barınma yerlerini, ulaşımı vb. bütün kademelerinde özelleştirerek eğitimi bir kamu hizmeti olmaktan çıkararak rant kaynağına dönüştüren; birçok okulu proje haline getirerek tahrip eden; “Kindar ve dindar nesiller yetiştireceğiz” diyerek bağnaz tarikatlara öğretim kurumları kurma imkânı tanıyan Hükümetin politikalarıdır” ifadesini kullandı.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan tarafından yapılan yazılı açıklamada eğitimin bir kamu hizmeti olduğunun altı çizilerek devlet bilimsel, parasız ve laik bir eğitimi sağlamak zorunda olduğu hatırlatıldı. Açıklamada “Eğitim kurumları yandaş sermayenin ve yandaş tarikatların kar sağlayacağı alanlar değildir. Ancak bütün bunların tersi yapılmakta; özellikle yoksul emekçilerin çocukları, devletin eğitim kurumlarına hiçbir yatırım yapmadığı koşullarda eğitim imkanlarına erişemez oldukça tarikat yurtları ve okullarının çekim alanına kolaylıkla girebilmektedir” denildi.

SORUMLU KİM?

Emek Partisi Adana İl Örgütü de yazılı açıklama ile hükümetin cevaplaması için sorular yöneltti. Sorular şöyle:

*Geceleri çocuklar dışarı çıkmasın diye kapıları kilitleyenler mi?

*54 öğrenci kapasiteli yurda siyasi ve cemaat ilişkileri nedeniyle yeterli denetim yapmayan belediye ve Valilik mi?

*Çocukları devlet yurdundan alıp cemaatlerin talebe yurtlarına gönderen Milli Eğitim mi?

Yoksa eğitimi taşımalı ve paralı hale getiren ve aileleri çocuğunu okutmak için bu yurtlara -verme mecburiyetinde bırakan hükümet mi?

‘FACİA İNCELENMELİDİR’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Adana faciasında kontrol görevini suistimal edenlerin mutlaka bulunup, cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Bahçeli, “Yalnızca Adana’yla kalmayıp bütün Türkiye’yi hüzne sokan, kaderden kedere savuran yangın faciası her yönüyle, her ihtimaliyle araştırılıp incelenmelidir.” şeklinde açıklama yaptı.(EVRENSEL HABER MERKEZİ)

Yorumunuzu yazınız