PAYLAŞ
Köln'de Alevilerin mitingine PKK gölgesi düştü

Almanya’nın Köln kentinde yapılan ve AKP faşizminin protesto edildiği miting sonrası başlayan tartışmalar, AABK’nın Demokratik Güç Birliği ile ilişkilerini askıya aldığını açıklamaya kadar vardı. AABK kaynaklarından alınan ilgiye göre AABK yarın yazılı bir açıklama ile gerekçelerini kamuoyuyla paylaşacak. Açıklamada İnternete yansıyan bir bölüm şöyle;

MİTİNG SONRASI AABF’NİN BİLDİRİSİ

(Demokratik Güçbirliği ile ilişkimizi askıya aldık)

——-

Değerli Yöneticiler, Sevgili Dostlar;

12.11.2016 tarihinde, AABK öncülüğünde, Demokratik Güç Birliği’nin destekleme kararı doğrultusunda Almanya-Köln kentinde; “Faşizme-Şeriata Hayır” mitingimiz; bütün olumsuzluklarına rağmen görkemli katılım, mücadele kararlılığı ve cesur duruşuyla tarihe geçmiştir. Bu anlamda emek veren, çalışan, provokasyonlara fırsat vermeden, sağduyulu, olgun davranışınız ve birlikte mücadelede ki samimiyetinize ve yarattığınız bu tarihi duruştan dolayı, bütün AKM’lerimizi, Yöneticilerimizi, üyelerimizi, dostlarımızı yürekten kutluyor, teşekkür ediyoruz.

Ülkemizdeki gidişatın Faşizme doğru olduğunu herkesin çıplak gözle gördüğü gerçeğini tekrarlamanın anlamı yok. Alevi Hareketi olarak bu gidişatı çok önceden görmüş, uyarı, eylem ve hedefimizi açıklamış, bu anlamda üzerimize düşenleri imkân ve gücümüz oranında yerine getirmekle bu mücadelede ki samimiyetimizi kanıtlamışızdır.

Bildiği gibi; Egemenler toplumları bölerek, içine nifak sokarak, birbirine karşı şeytanlaştırarak ezerek yok etmeye çalışırlar. Bu şeytanlaştırma, muhalif güçlerin bir araya gelmesini, bir güç olarak ortaya çıkmasını engellemiş, bunu fırsat bilen egemenler çelişkileri daha da derinleştirerek baskıyı, zulmü, sindirmeyi, korkuyu toplumun bütün kesimlerine hakim kılmıştır.

Tabi ki egemenler bunu yaparken, kendileri açısında tehlikeleri sırayla bertaraf etmeyi yöntem olarak kullanagelmişlerdir. Buna en fazla muhatap olan, bundan en fazla nasiplenen kuşkusuz biz Aleviler olduk. Ama tek başına kurtuluşun olmayacağını, kurulacak demokratik bir yapıda bir arada kardeşçe yaşanılması için, toplumu bölen, birbirine karşı şeytanlaştıran siyasi ahlaksızlığı boşa çıkaran duruşu yaratmamız gerekiyordu. Avrupa Alevi Hareketi olarak uzun uğraş, çaba ve emekle bu noktaya gelebildik. Bunu eylem ve söylemimizle her dönem kanıtladık.

Bunun için barış dedik, bunun için kardeşçe yaşam dedik, bunun için özgürlük dedik, bunun için laiklik dedik, bunun için demokrasi dedik. Ancak bütün bu iyi niyet, emek, çaba, öngörü ve çözüm önerilerimizin anlaşılmaması, hassasiyetlerimizin dikkate alınmaması bizleri derinden üzmüş, bu anlamda içinde olduğumuz, oluşmasında ciddi katkımızın olduğu “Demokratik Güç Birliği” oluşumunda yer almamızın tartışılır bir noktaya geldiği ve bu kararı gözden geçirmemizi zorunlu kılmıştır. Alevi Hareketi’nin hassasiyetleri anlaşılır ve kabul edilir bir hale gelene kadar “Demokratik Güç Birliği” ile olan ilişkilerimizi askıya aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Avrupa Alevi Hareketi demokratik bir kuruluştur. Bulunduğu bütün ülkelerde resmi olarak tanınan, ciddiye alınan, önemsenen bir örgüttün hiç bir illegal örgütle ilişkilendirilmesine Müsaade etmeyiz, edemeyiz. Bizim her yerde muhatabımız legal, demokratik kurumlar oldu olmaya da devam edecektir.

Bütün demokratik güçlere çağrımızdır. Eğer Nazi Almanya’sında ki Yahudi Papazın durumuna düşmek istemiyorsak, bütün kaprisleri, küçük hesapları, bayrak sallama, slogan atma yarışını bir kenara bırakarak, birlikte yürüdüğümüz, ya da yürüyeceğimiz dostların hassasiyetlerini dikkate alarak, mücadele pratiğini yaratmamız gerekir.

Aleviler olarak şunu tekrarlamayı tarihe not düşmesi için önemsiyoruz. Gün; küçük hesaplarla, reklam ve şovlarla, daha çok bağırmakla, o, “şunu dedi.”, bu, “şunu yaptı.” gibi yaklaşımlarla aşılacak gün değildir. Şartlar en katı, en barbar en ceberut şekilde üzerimize geliyor. Bu faşizmdir, bu ilkelliktir, bu gericiliktir, bu ölümdür. Önümüzde amasız, fakatsız iki seçenek bulunmaktadır. AKP faşizminden yana mısın? Karşısında mısın?

Aleviler olarak; ülkemizi demokratikleştirme, laik ve özgür bir ülke yaratma adına mücadele etmeye ve bu temelde örgütsel yapımıza zarar vermeden samimi ve dost güçlerle birlikte mücadele etmeyi zorunlu olarak görmekteyiz.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

aabk-dgb-cekilme

5 YORUMLAR

 1. Akp fasizim’ni sadece miting icin gucbirligi yaparak yeneceginizi dusunuyorsaniz. Ya Çok safsiniz yada basakalarini safsaniyoesunuz ve toplumun akp ve tc fasizmine karsi olan tepkisini etkisiz kilmaya calisiyorsunu.

 2. Faşizme karşı güç birliğini askıya almak sessizce baskılara teslimeyet bayreagını çekip göstermek anlamına gelir.Var olan sistemden rahatsız olan zarar gören bütün kesimlerin güç birliğinin sağlanması için çaba göstermek ve belli bir pılatformda birleşmenin yolu hiç bir zaman askıya alınmamalıdır. Bu son tatsız tartışmanın elbette bir çözümü olmalı.Sene 1993 yılı Sivas katliamını Berlin.Cem evi tek başına çağrı yapıp kendi kitlesi ile yürüyüş yapmak istedi.Bunun yanlışlığını gören canlar kitleyi ikna ederek bir pılatformda birleşildi görkemli yürüyüş hayata geçti.I zamanda devrimci örgütleri ve kürt örgütlerini yürüyüşte yer almasını istemiyen üyelerimizde olmasına ramen bu görkemli güç birliği hayata geçti.AABF bu konuda yeniden düşünmeli bunu fazla uzatmadan konuşarak çömünü sağlamalı hayırlı olanı budur.

 3. Pasifizimin sunu cözülüstür . Aciklamada da görülüyorki
  AABK ne yas yansin , ne kuru hesabi , bir Pasif düsünce
  icinde .
  Unutmasinlar , bu üzerinde durdukkari Legal Zemin
  heran kayganlasabilir . Tarih , herzaman böyle örneklerle
  doludur.
  O zaman ne yapacaksiniz ?
  Pasifize olmus , göbegi sismis sürülerle ne yapacaksiniz?
  Aciklamadada söylendigi gibi , eger, Gün mücadele
  Günü ise, bu Pasiflik nedir ?
  Senin asli görevin , Legal zeminden faydalanarak ,
  sana bagli bulunan Kitleyi Devrimci bir Formatta
  egitip , Devrimci kanala akitmaktir . Bu arada , Legal
  Zeminin geregi , Diplomatik iliskilerinide gelistirmektir.
  Legal Zemin budur .
  Legal Zemin , teslim olmak , pasifize olmak degildir.
  Emperyalist Zihniyet , heryerde tehlikelidir. Yarin,
  Avrupadada bir kipirdanma baslarsa , ne yapacaksin ?

 4. Acil Meselemiz,önce önyargılarımızda bir an önce kurtulup,Kapımıza kadar gelen FAŞİZME karşı birleşik onu durdurabilecek,engelleyecek ve yok edecek bir GÜÇ yaratabilmek olmalıdır.
  Bayrak,Flama ve Posterleri bir kenara bırakabilmeliniz,çünkü YANGIN var ve EV yanıyor,önce bütün işinizi gücünüzü bırakıp YANGINI söndürün..Akıl,İzan ve Mantık bunu gerektiriyor..Kim ki buna engel olursa, O Düşmanın Değirmenine Su taşır..

Yorumunuzu yazınız