PAYLAŞ

AKP ve Erdoğan yenilgiyi görmektedir. Gördüğü için bu kadar saldırganlaşmaktadır. Şiddete başvurmaktadır. Şu anda direnen, mücadele eden güçlerin önünde imkânlar ve olanaklar daha çoğalmıştır. AKP, demokrasi güçlerindeki bu imkânları, olur olanı gördüğü içindir ki; bu imkânları şiddetle bastırmak gibi bir pozisyona girmiştir. Tüm diktatörlüklerin eğilimleri kaderleri gibidir. Erdoğan cephesi, Merkel’in dediği gibi anlaşılmaz değil, aksine çok bildiktir. Tanıdıktır.

Anlaşılmaz olan, dağınık olan demokrasi bileşenleri olarak atfedilenlerin, böylesine bir saldırı karşısındaki, suskunluğu, rahatlığıdır. Geldiğimiz noktada demokrasi güçlerinin böylesine bir lüksü kalmamıştır. Erdoğan ve ittifakları, açık bir savaş pozisyonu almıştır. Her şeyin yok sayıldığı, hiçbir insani değerin dikkate alınmadığı, böylesine bir savaş süreci içerisindeki Erdoğan ve onun tarafından oluşturulan kurumlarından demokratik dönüşümü, değişimi beklemek, bunun üzerinden eğilim üretmek, suskunluğu derinleştirmek, gaflet ve delalettir. İhanettir.

Şu anda Türkiye’de kendisine “Kemalist’im” diyenlerin dahi hareket etmesi, siyaset yapma imkânları da ortadan kaldırılmıştır. Görülmüştür, artık bildik Kemalistlerin eskisi gibi devleti yönetme ve bu devlette bir daha söz hakkı elde etme imkânları da ortadan kaldırılmıştır. Yeni bir versiyona evirilmiştir. Kemalist, Türk-İslamcı yaklaşımı Erdoğan olarak temsiliyet kazanmıştır.

Tanıdık “Kemalistlere” sokak ortasında yumruk atılmıştır. Kemalistlerin temsilcisi olduğunu iddia eden CHP’nin milletvekilleri tartaklanmıştır. İl başkanları linç edilmiştir. Genel başkanlarına geçmişte Kürt illerindeki siyasetçilere yapıldığı gibi mermi bırakılmıştır. Tüm bunların karşısında sesini çıkaramayacak pozisyona düşürülmüş, teslim alınmış bir parti vardır.

Bu parti, Suriye tezkeresinde kendisini reddetmiştir, IŞİD’e yardımlar konusunda devletin bekası demiştir. Rus uçağı vurulduğunda kendi vekilini kendisi tehdit edecek kadar AKP siyasetine yatmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmellettin’i halka dayatmıştır. Dokunmazlıklar meselesinde “Anayasaya aykırıdır, ama bir seferliğine evet” diyerek kendisi de Erdoğan’la aynı kulvarda olduğunu göstermiştir. Diyanet, İmam Hatipler ve zorunlu din dersleri konusunda Erdoğan’dan ötesine gidememiştir. Kısacası kendisini reddeden bir pozisyonda, demokrasi güçlerinin birleşmesinin, güçlenmesinin önünde durmuştur. Ve kendi inkârı üzerinde çaresizliğin resmi olarak ortada kalmıştır. Erdoğan’ı örgütlemiştir. Beslemiştir.

Onun içindir ki; onları da savunmak, onlarında haklarını korumak demokrasi güçlerine kalmıştır.

Bu anlamda CHP içerisinde kendilerine ister sol kanat desinler, ister yeni CHP’liler ya da başka bir isimle kendilerini ifade etsinler, başlattıkları hareket çok önemlidir. Bunun geliştirilmesi, güçlendirilerek demokrasi ve barış blokunun hızla oluşturulması gerekmektedir. CHP mevcut durumuyla Erdoğan üzerinden, Kürt, Alevi düşmanlığı üzerinden kurulmuş ittifakın bir parçası olarak durmaktadır.

Herkesin içinde bulunduğu durumu gözden geçirmesi gerekmektedir. Şu anda tüm kesimlerin sosyal yaşam hakları, sokakta yürüme hakları, oturup bir sofrada birlikte yemek yeme imkânları ellerinden alınmıştır. Beyoğlu’nda siz eskisi gibi gezemezsiniz. Eskisi gibi taksimde yürüyüş yapamazsınız. Kadıköy’de öyle sanat, edebiyat günleri organize edemezsiniz. Bakırköy’de sopalanırsınız, Kadıköy’de öldürülürsünüz. Medyada bir yazı yazmışsanız sokak ortasında dövülürsünüz. Sizi döven mafyadır. Düşünün; Özgecan’ın katili cezaevinde vuruluyor, vuran adam kadın pazarlamaktan içeride yatıyor. Böylesine ahlaki bir çöküntü. Ahlakı savunan, ahlaksız bir toplumsal yapı ortaya çıkmış durumdadır. İktidar bunu beslemekte, bununla da beslenmektedir. Bu yapı üzerinden de herkese saldırmaktadır.

Onun için tüm toplumsal yapıların, özelliklerin, kimliklerin âmâsına, fakattına bakılmaksızın, kendilerini kendileri için yaşamak istiyorlarsa, demokrasi blokundaki yerlerini almalıdırlar. Alevi hareketi de buradaki sorumluluğuna acilen sahip çıkmalı, Alevilere yönelik gelişen saldırlar karşısında, onları savunabilmenin mekanizmasını yaratmalıdır.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. GERÇEĞİNİ KONUŞURSAM GENE MİLLETİN ZORUNA GİDER ..ADAM ÇIKMIŞ NAMAZ KILMAYAN HAYVANDIR DİYOR HANGİ DEDE HANGİ CEM EVİ DİRENİŞE GEÇTİ SİSTEM KÖPEKLİĞİNİ YAPAN DEDE OCAK SAHİPLERİ DERHAL BU KÖPEKLİĞİ BIRAKIP HALKI İLE PİR OLSUNLAR HAMDİYE ALAYLARI DÖNEMİNDE ADIYAMAN BAZI ALEVİ OCAKLARI NEDEN KÜRT KIZILBAŞLARI ÖLDÜRDÜLER YOKSAM BUNLAR OCAK DEĞİL DEVLETİN OSMANLI GETİRDİĞİ DEVŞİRME OCAKLAR,MI SAYIN CANLAR BİR AÇIKLAMA YAPSANIZ SEVİNİRİM MARAŞ.TA .6 AYDIR İNSANLAR DİRENİYOR ADIYAMAN .2 CEM EVİ VAR KAÇ KİŞİ BU DİRENİŞE DEDELERİ İLE GİDEN OLDU …ADAMLAR KORKUDA CEM EVİ CEM YAPMAZ DURUMA GELMİŞ BARIŞ BLOKUN YANINDA DURAMAZ .BU ALEVİ OCAK DEDE DEDİĞİNİZ HEPSİ SİSTEM AJANI SİSTEM UŞAĞI ÇIKMIŞ HER YERDE RANT ELDE EDİYORLAR MANFATI OLMAYAN YERE GELMEZ SİZ HİÇ DOYDUNUZ ,MU BİR ALEVİ OCAĞI DEDESİ .HAYDİ BU GÜN DEVLETİN FAŞİZAN POLİTİKASINI PROTESTO EDELİM ALLAH AŞKINA .HER ŞEY BİR İKİ DUA İLE DEĞİL BİR POSTA OTURMAK DEĞİL MARİFET HALK İÇİN DARA ÇIKAN HALK İÇİN KENDİNİ FEDA EDENDİR .DÜŞÜNLER NE ZAMANDA BERİ POSTA OTURUR DÜŞKÜN İNSAN HANGİ OCAKTA GELİRSE GELSİN DÜŞÜNDÜR DÜŞKÜN.. ADAMIN ALEVİLERE BİR FAYDASI OLMAZ.. SAYGILAR BENDE BİR OCAKTA GELİYORUM BU SAYDIKLARIMIN İÇİNDE BENİM DE YANLIŞIM VARSA BANA ,DA LANET OLSUN SAYGILAR MEME HECİ TORUNU KAZİM KARAGÖZ ŞAH-MİR KÖYÜ ADIYAMAN….

Yorumunuzu yazınız