PAYLAŞ

Kürdlerin tahmini nüfusu 40 milyon. Şehirleri baz alarak yaptığımız (Birkaç arkadaş) dinlerin tahmini nüfusu ise şu şekilde:

* 20 Milyon: Müslüman. (Çoğu Şafii, daha sonra Hanefi ve Şii Müslümanlar geliyor. Aslında Kürd Müslümanlarının Şafii mezhebinden olması siyasi bir tercih olarak görülüyor. Türkler Hanefi, Farslar Şii, Araplar da Maliki, Şii ve Hanbeli.)

* 10 Milyon: Alevi.

* 4 Milyon: Yarsani. (İran’da Yarsani ve Ahlê Haq deniyor, Irak’ta Kakaî.)

* 2.5 Milyon: Ezidi

* 500 Bin: Musevi. (Kürd Musevilerinin ezici çoğunluğu İsrail’de yaşıyor.)

* 3 Milyon: Bahaî, Bacvanî, Şabekî, Hristiyan, Zerdeştî vd.

Keklik Soyluların İki Teorisi

Bu yazıda iki teoriyi de ele almak istiyorum.

A- “Kürdler Şafii’dir.”

B- “Şafiiler Alevilerin Düşmanıdır.”

Cem Vakfı’na giden bazı insanlar tanıdım. Şok ve hayretler içinde kaldım. Bana şunu söylediler: “Sen Kürd olamazsın. Çünkü, Kürdler Şafii’dir.” Peki Dêrsim, Maraş, Sivas, Erzincan, Elazığ, Malatya, Adıyaman’da Kurmancî ve Zazakî konuşan Aleviler nedir? Şafii Kürdler onlara zorla Kürdçe mi öğretti?

İşte sevgili Dostlar,

Bizim tertemiz yürekli insanlarımıza kendi derneklerinde bunları öğretiyorlar. Üstelik bunu öğretenlerin ezici çoğunluğu da Kürd. Bunlara Cem Vakfı içindeki keklik soylular diyorum. Kendi ana-babaları Zazaca veya Kurmancî konuşmasına rağmen gönüllü olarak kafese giren keklikler! Kafese girip güzel güzel ötüyor ve diğer keklikleri yanına çağırıyor. Onlar gelince de avcı onları yakalıyor. Sonra onları değiştirmek için uğraşmak bize kalıyor. Bu da sömürgeci devletlerin bizi yavaşlatmak için yarattıkları tuzaklardan biri.

Bir de bana söyledikleri ve ısrarla savundukları şöyle bir teori var. “Şafiiler Alevilerin düşmanıdır.”

– “Yav he he. Sen daha oradı mı yaşıyorsun?” diyesim geliyor.

Onlara sorduğum soruları sizinle de paylaşmak istiyorum. “Hele sen bana söyle: Dêrsim katliamını Şafiiler mi yaptı? Sivas, Maraş, Çorum, Malatya, Gazi, Madımak katliamlarını Şafiiler mi yaptı? Şafiiler hangi Alevi köyünü yakmış? Hangi Alevi katliamında rol almış?” Alevi katliamlarını illahi de bir mezhebe yüklemek istiyorsanız, o zaman bunları Hanefiler yaptı. Niye Hanefileri böyle eleştirmiyorlar? Çünkü devlet Hanefi’dir. Bunların işi zaten devleti aradan çıkarıp Kürdlerin, Alevilerin gücünü bölmek, birbiriyle uğraştırmak.

Maalesef halen bu teorilere inanan Kürd asıllı, ama kendilerini Türk olarak kabul eden insanlarımız var. Üstelik bazıları “Zeynel Abidin soyundan geliyormuş” J. Yani aslında Araplarmış ama “Horasan’dan geldikleri için Türk oluyorlarmış.”

Zora girdiler mi, “İdrisi Bidlisi Şafii’ydi” diyorlar. E, Mehmet Metiner’de Kürd. Korucular da Kürd. Onlar Kürdleri mi koruyor, devleti mi? Onlar Kürdler için mi çalışıyor, devlet için mi? Dolayısıyla senin bu boş teorilerle beni yorman da devlete hizmet ediyor. Yani sen de bunları bana savunarak Alevileri değil, devleti savunuyorsun.

Türk, Arap ve Fars devletlerine ülkemi işgal ettikleri için kızgınım. Ama en çok başımıza bu dertleri açtıkları için kızgınım. Kardeşim, ülkemi işgal ettin. Anladım. Ama niye insanlarımı asimile etmek istiyorsun ki? Alıp götürdüğün zenginlik kaynakları yetmiyor değil mi?

PAYLAŞ

8 YORUMLAR

 1. Aleviler ; gerek osmanlı döneminde gerek cumhuriyet döneminde baskı gördüler, saldırıya uğradılar. Bu suçu sadece bir inanca yüklemek doğru değil. Yazdıklarına katılıyorum. Ancak hangi din olursa olsun, gerici yoz ve çağdaş düşünceye sahip değilse her kesimin zarar göreceğini unutmamalıyız.
  Cem Vakfına gelince , aleviliği , bizi ısıran devlet gözüyle görmeye ve anlatmaya çalışıyor. Aleviliğin özüne dönmesi gerekir.

 2. Aleviler ne zamandan beri islamin dışında sayılıyor bir aleviligi islam disinda saymak kalmisti onuda yaptiniz o soylediginiz 10 milyon alevi yerine ne de guzel karar vermissiniz bence siz aleviligin ne oldugunu nerden ciktigini unutmussunuz kendi dusuncelerinizi butun alevilerin ortak dusuncesi gibi yansitmaniz cok yanlış bir hareket orada alevileri musluman kismina dahil etmemeniz cok sacma

 3. Iyi aksamler ye yoledas bu emeyinizdan dolay sizlere tesekur ediyorum sizlere iki sorum olacak birincisi on milyon Alevi dediniz bu sadece Alevi kurdler ikincisi Iki picuk milyon Ezidi dediniz okadar Ezidi varme sizlere sonsuz selamler

  • Sayın Akay, iyi akşamlar. Yeni gördüm, geç oldu. Kusura bakmayın. 10 milyon sayısı Kürd olan Aleviler içindir. Êzidî nüfusuna gelince… 135 köy sadece Rojava’da var. Dörtyüz bin insan 2014’te Şengal’de göç etti. Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’da 1991’de 300 bin Êzidî vardı. (Şimdi 50 bin kalmış. Diğerleri göç etti.) Yani toplamda 2.5 milyon tahmin ediyoruz. Bunu da Êzidî ileri gelenlerinden sayın Ali Saçık ile görüşmüştüm. Saygılar…

 4. ben çocukluğumdan bilirim, büyüklerimiz hep şunu derlerdi, “kürtler gelirse, önce alevileri keserler”. bu sözü hiç unutmadım. araştırdığımda karşıma çıkan şöyle bir tarihi olayla karşılaştım. yavuz sultan selim horosan ve dersimde alevi katliamı yaparken kendisine kürt beyliklerinin yardım ettiğidir. lakin günümüze dönersek, yavuz döneminde kürtlerin yaptığı bu hatayı tüm kürtlere mal edemeyiz. zaten biz aleviler yapılan katliamları sürekli birilerine mal etmiş olsaydık şu an yaşadığımız topraklarda yaşamıyor, ve şu an oy verdiğimiz partilere oy vermiyor olurduk.

 5. kürdler şafî ise türkler de hanefî! niye türkler alevî olamaz çünkü türkler hanefî demiyorlar? sanki hanefîler bizi çok mu seviyor?
  türk, kürd, arab, arnavut, boşnak, roman alevîler var. sünnî, şiî, alevî, ezidî, hıristyan kürdler var. ezcümle neseb ve mezheb birbirinden farklı şeyler.

Yorumunuzu yazınız