PAYLAŞ

IŞİD çetelerinin Antep’te döviz büroları ve şirketler aracılığıyla Ezidi kadın ve çocukları pazarlayıp satmasına ilişkin davada Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi, olayın görüntülerine ve belgelerine karşın 16 günde sonuca vardı, “delil bulunamadı” diyerek dosyayı kapattı.

Almanya merkezli NDR ve SWR kanallarının Kasım 2015’te, IŞİD çetelerinin esir aldığı Ezidi kadın ve çocukları Antep’te kurulan bir büro üzerinden pazarlayıp satmasına ilişkin görüntüleri ve haberi üzerine Antep’te başlatılan soruşturma ve dava jet hızıyla sonuçlandı. Hürriyet’in haberine göre, Antep Barosu’nun suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında polis, videoda pazarlığın yapıldığı iş merkezine baskın düzenledi.
isid_antep_satis_belge_3-300x253Baskında 370 bin dolar para, çok sayıda yabancı pasaport ve milyonlarca dolarlık para transferinin yapıldığına dair 1768 sayfalık Arapça makbuz bulundu. Ezidi kadınlarını ve çocuklarını para karşılığında sattıkları belirlenen 6 IŞİD çete üyesi hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Terörizm Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” ve “IŞİD terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla dava açıldı.

Görüntüler TV’lerde yayımlandı, mahkeme ‘delil yok’ deyip beraat verdi

Davanın ilk duruşması 31 Aralık 2015’te görüldü. Tercüman aracılığıyla savunma yapan çete üyeleri, Türkiye üzerinden para transferi yapmalarını Suriye’de bankacılık sisteminin çökmesiyle açıklamaya çalıştı. Sanıklardan Omar D. ifadesinde IŞİD ile bir ilgisi olmadığını ileri sürdü, çalıştığı şirketin para transferinde aracılık yaptığını savundu, “Karşılığında cüzi bir miktar komisyon alarak işleri yürütütüz” dedi. Diğer 5 sanık da Omar D’nin ifadesine benzer ifadeler verdi.

Sadece 16 gün sonra, 15 Ocak’ta görülen ikinci duruşmada ise sanıklar hakkında beraat kararı çıktı. Mahkeme, beraat kararında “Sanıkların müspet suçu işlediklerine dair iddia dışında cezalandırılmasına yeter her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunamadı” dedi.

Mahkemenin ‘delil saymadığı’ görüntülerde ne vardı?

Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 günde “yeterli delile ulaşamadığını” iddia ederek IŞİD çete üyelerine beraat kararı verirken, olaya ilişkin görüntüler halen Alman televizyonlarında yayımlanıyordu. Görüntülerde IŞİD’in esir aldığı ve para karşılığında sattığı Ezidi kadın ve çocuklara “1 numaralı köle”, “2 numaralı köle” şeklinde rumuzlar verildiği yer alıyordu. Rumuzlar daha sonra kadınlara ekleniyor, fotoğraflar çekilip internet sitesine konuluyor, fotoğrafların altına kadın ve çocuklar için belirlenen fiyatlar yazılıyordu.

Ezidi kadınları almak isteyenler IŞİD üyeleriyle anlaştıktan sonra para transferi için uygun bir mekan belirleniyordu. Operasyon yapılan büro bunlardan sadece biriydi. Ödeme yapılmasının ardından “köle” kadınlar Irak’ta tutuldukları yerden “yeni sahiplerine” teslim ediliyordu.

Beraattan sonra gelen belgeler: Makbuzlar, döviz büroları, şirketler

Söz konusu büroya yönelik baskında ele geçirilen 1768 adet Arapça makbuz da kayıt dışı para transferinin belgeleriydi. Davanın beraatla sonuçlanmasından 12 gün sonra, 27 Ocak’ta yeminli bir tercümanın tercümesi sonucu mahkemeye gönderilen makbuzlarda, Türkiye-Suriye arasında bir seferde 550 bin dolara kadar kayıt dışı para transferi yapıldığı görülüyordu.

Para transferleri için ise iki ülkede bulunan döviz büroları ve şirketler şöyle kullanılıyordu: Örneğin Antep’te bulunan bir kişi Halep’e para transfer etmek istediğinde her iki kentte şubesi bulunan bir şirkete başvuruyor. Antep’teki şubeye para teslim edildikten sonra Halep’te parayı alacak kişinin kimlik bilgileri veriliyor. Antep’teki şube parayı teslim aldığını Halep şubesine bildiriyor. Halep’teki şahıs şubeye giderek parayı elden teslim alıyor. Transfer sonucunda her iki şubeden de birer makbuz yazılıyor. Makbuzda parayı transfer eden şahısın ismi, parayı teslim eden şahısın ismi ve transfer edilen paranın miktarı yer alıyor.
isid_antep_belge_1-150x150isid_antep_belge_2-150x150

Antep Barosu: “Davaya bile çağrılmadık, temyiz edeceğiz”

Görüntülerin ardından suç duyurusunda bulunan Antep Barosu ise soruşturma-dava sürecinin tamamen dışına atıldı. Müdahillik talebinde bulunmalarına karşın duruşmaya çağrılmadıklarını ve beraat kararını tesadüfen öğrendiklerini söyleyen Antep Barosu İnsan Hakları Komisyonu üyesi Mehmet Yalçınkaya şu açıklamayı yaptı:

”Ezidi kadınların Gaziantep’te satıldığı yönündeki haberlerin medyada yer alması üzerine baro başkanımız Bektaş Şarklı konuyla ilgili bizzat suç duyurusunda bulundu. Davaya müdahil olmak istedik. Ancak duruşmalara çağırılmadık. Tesadüfen davanın beraatla sonuçlandığını öğrendik. Mahkeme polisin ele geçirdiği ve delil sayılabilecek dökümanları incelemeden beraat kararını vermiş. Davanın 16 günde, 1768 sayfalık dökümanın beraat kararından sonra mahkemeye sunulması etkin bir yargılama yapılmadığını gösterir.”

Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı da kamu adına dosyanın takipçisi olacaklarını ve temyiz sürecini başlatacaklarını açıkladı.

Sendika.Org

Yorumunuzu yazınız