PAYLAŞ

Dersim’de savaşa karşı, barış için dönüşümlü olarak açlık grevine başlayan Alevi Pirlerine destek olmak amacıyla İstanbul’daki Alevi dedeleri ve Barış Anneleri bir günlük açlık grevi eylemi başlattı. Açlık grevine başlamadan önce Gazi Cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. “Zulme karşı direnmek en kutsal ibadettir”, “Barış için oruca duruyoruz”, “İnancımdan kutsallarımda elini çek” yazılı pankartlarının yer aldığı eyleme, HDP Antep Milletvekili Celal Doğan da destek verdi. Açıklamayı yapan Alevi Piri Ali Soysüren, Dersim’de ve Muş’un Varto ilçesinde ziyaretlere ve cemevlerine saldırılmasına tepki göstererek, “İnsanlık onuruyla oynamak ne kadar büyük bir düşkünlükse, ziyaretlerimize kutsal mekanlarımıza saldırmak da düşkünlüktür” dedi.

‘Ormanlarımız ve ziyaretlerimiz bombalandı’

DAD_alevi_dedeleri_aclik_grevi_02Ali, AKP hükümetinin doğruyu ve yanlışı ayıramayacak durumda olduğunu belirterek, “Kişi vicdanı ile hareket edince hak olur. Nefsine köle olursa yezidleşir. Varto’da Cemevleri’mizin yıkılması ve mezarlıklarımızın tahrip edilmesi, Dersim’de ormanlarımız ve ziyaretlerimizin bombalanarak yakılması Bingöl’de kutsal mekanlarımızın güvenlik bölgesi ilan edilmesi inancımız yolumuz ve erkanımız için kabul edilemez bir durumdur” ifadesini kullandı.

‘Herkes açlık grevine destek olmalı’

Dersim’de başlatılan açlık grevlerinin zulme karşı olduğunu söyleyen Ali, “Bu tarihi dönemde açıkça tarafımızı belli ediyoruz. Yezid’e karşı Hüseyin, nefse karşı vicdan Hınzır Paşalara karşı Xızır’dan yanayız” dedi. Ali son olarak, Dersim’deki açlık grevin desteklediklerini kaydederek, herkesin açlık grevine destek olması için çağrıda bulundu.

Açıklamanın ardından Alevi dedeler tarafından lokma duası okundu ve herkese dağıtıldı.

PAYLAŞ

Yorumunuzu yazınız