yeşilkentKerbela’da katledilen Hz. Hüseyin ve yoldaşları için tutulan Yas-ı muharrem orucunun 12. gününde Aleviler orucunu Aşure ile açtılar. Muharrem ayında Kobani’de IŞİD saldırısına karşı direnenleri de unutmayan Aleviler bugün Suruç’taydı.
IŞİD çetelerinin Kobani’ye saldırısına karşı direniş devam ederken, İstanbul Yeşil Kent Pir Sultan Abdal Derneği üyelerinden oluşan bir grup, Kobani-Suruç sınırındaki köylere gitti.
Sınır hattındaki direniş çadırlarında nöbet tutanları ziyaret eden Aleviler, Mehser Köyü’nde aşure yaptı.
“Kerbale’dan Gezi’ye, Kobanê’ye direniş sürüyor” pankartını açan aleviler adına Serpil Taş bir basın açıklaması yaparak, “İnsanlık için direnenlerin yanında, Kobanê halkının direnişinin yanında olmak olmazsa olmazımızdır” dedi.
Açıklamaya köyde nöbetlerini sürdüren aralarında HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu çok sayıda kişi de destek verdi. Milletvekili Ata da kısa bir konuşma yaptı.
Akat’ın ardından Alevi dedesi Bektaş Piroğlu tarafından aşure duası okundu.
Dedenin duasından sonra alanda “Gün dayanışma günüdür, gün birlik olma günüdür, direnen Kobane halkıyla bir olma günüdür” diyen Aleviler, yaptıkları birlik aşuresini, Kerbela ve Kobane şehitleri için dağıttı.