PAYLAŞ

FEDA_paris_isvicre_gecesiTÜRKİYE’DEKİ ALEVİ KURUMLARININ 15 KUTSAL MEKANDAN BAŞLATTIĞI   ANKARA YÜRÜYÜŞÜNÜ, AVRUPA’ALEVİ KURUMLARI OLARAK SELAMLIYOR VE DESTEKLİYORUZ

T.C nin 90 yıllık Türkleştirme ve İslamlaştırma politikası tüm hızıyla devam ederken, Aleviler son 70 yılın sonunda ilk defa ,devletin eğitim ve asimilasyon politikasına dur demek için meydanlara inerek , 15 kutsal alevi Ocak ve dergahından başlattıkları yürüyüşle ANKARA’ya artık yeter diyecekler.

AKP nin son 12 yıllık politikası ve uygulamaları ,eğitimde giderek ağırlaştırılan İslami din eğitimi ,mecburi olan din derslerinin içerik ve uygulamasının İslamın sünni inancı dışındaki toplumsal inançların çocukları için tam bir işkenceye dönüşmüş durumda.

Geçmişde kemalist ulusalcıların koyu Türkleştirme öncelikli politikası ,AKP nin dönemimde İslamlaştımayıda yoğunlaştırarak ,günümüz dünyasının suç saydığı Asimilasyon politikasını giderek ağırlaştırmaktadır.

Çözüm sürecinin devam ettiğinin konuşulduğu bu koşullarda , Kürt halkının anadilde eğitim hakkına karşı ,devletin oyalama politikasının devam ettiğini ,Kürtlerin kendi imkanları ile açtıkları okulların kapatılarak mühürlenmesi AKP nin hala devletin temel politikası olan TÜRK-İSLAM politikasında ısrarının bir göstergesidir.

Alevilerin ,AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’nın Alevilere yönelik T.C nın hak ihlali ve zorla verilen din eğitimini durdurma kararına rağmen ,T.C nin AKP hükümeti tam gaz politikasına devam etmektedir.

Artık, Kürt halkının ANADİL’DE eğitim hakkı ve Alevi toplumunun İNANCINI öğrenme hakkı önündeki yasal ve politik uygulamalara karşı birlikte mücadele etmeleri ertelenemez bir görevdir.

Tüm Alevi Kurumları ve demokratik Kürt hareketi bu sorumluluk ile hareket ederek ,Halkların özgürleştirilmesinde ,bir sivil demokratik mücadele hamlesi ile tüm Madur ve Mazlumların birliğini ve dayanışmasını   meydanlara taşımalıdır.

Biz Avrupadaki , Yerel ve Merkezi Alevi kurumları olarak bu sürecin tüm eylem ve etkinliklerine destek ve dayanışmamızla katılarak, Anadilde Eğitim hakkının ve İnancımız üzerindeki baskıların kaldırılması ve çağdaş bir eğitim için artık yeter diyoruz.

Demokratik Alevi Federasyonu

Dersimi Yeniden İnşa Örgütü

Dersim Soykırım karşıtı derneği

Avrupa Maraş İnsiyatifi

Karakoçanlılar insiyatifi

Avrupa Koçgirililer İnsiyatifi

Kürecikliler İnsiyatifi

Avrupa Tilkiler Derneği

Yorumunuzu yazınız